Opowieści Mojego Domu - spotkania, opowieści, scenariusze

Tworzenie scenariuszy do filmów.


Spotkania z rodzinami i tworzenie w czasie warsztatów literackich scenariuszy do pierwszych trzech filmów.

1. Film Igora Nieszczerzewskiego tworzony  wspólnie z Mamą Jolantą - opowieść o szukaniu sladów rodziny, zbieraniu dokumentów i fotografii, świadectw, akt, pamiątek.

Opowieść mamy- Jolanty.

Po śmierci mojej babci, która opiekowała się  mną i moim  bratem, zaczełam porządkować świat mojej rodziny. Wyjazdy do ciotek, wujków, bliższej i dalszej rodziny, zbieranie materiałów, odczytywanie starych dokumentów w różnych językach,  rozpoznawanie twarzy na fotografiach, odwiedzanie cmentarzy, tworzenie drzewa genealogicznego, wypełniały moje ostatnie lata. Spogladam dziś na ten swiat i jestem w nim bardzo mocno razem z moim synem, który towarzyszy mi w każdej chwili wędrówki.

2. Film Marysi Janczewskiej tworzony wspólnie z mamą Anetą Janczewską, babcią, rodzeństwem i kuzynostwem - piękne wspomnenie nocy spędzanych u babci.

 Opowieść mamy Anety.

Kiedy przywołuję  najmilsze wspomnienia z dzieciństwa, przypominają mi się noce, które spędzałam u babci. W sypialni babci stały dwa duże łóżka. Kiedy zbliżała się noc babcia kładła mnie,  moje kuzynki i kuzynków do jednego z nich. Najpierw odmawialiśmy pacierz przed obrazem, który wisiał nad łóżkiem. W łóżku było mnóstwo dużych poduszek, pierzyna puchowa, było bardzo przytulnie.  Latem w pokoju było otwarte okno i czuło się ciepło z podwórka i zapach łąk, siana albo kwiatów, a zimą było cieplutko i słyszało się jak w piecu skwierczy.  I kiedy tak już leżeliśmy, babcia siadała przy nas z i zaczynała nam opowiadać bajkę.  Był sobie dziad i baba, bardzo starzy oboje……

3. Film Damiana Pajewskiego tworzony z babcią na podstawie jej wspomnień domu rodzinnego i dzieciństwa

Moja babcia była wtedy jeszcze dzieckiem, ale jako najstarsza z czwórki rodzeństwa  musiała pilnować swich młodszych braci i siostry. Często chodziła do lasu zbierać jagody pijanice i różne inne rośliny żeby zarobić. Moja babcia bardzo się bała wężów a w lesie bardzo często się wygrzewały żmije.Te rośliny dawała dla ojca,  który wkładał je do wanny z wodą i je moczył, mył a potem gdzieś jechał sprzedać je. Babcia bardzo dobrze pamięta zapach lasu w słońcu i po deszczu. Babcia pilnowała rodzeństwo, kiedy jej ojciec jeździł sprzedawać rośliny i indyki.

Moja babcia była najstarsza w rodzinie,  miała ulubiona zabawkę,  którą uszyla jej mama ze szmat. Dzieliła się tą zabawką z rodzeństwem,  miała 4 rodzeństwa,  ale przed nią był jeszcze najstarszy brat, który niestety umarł. Nazywał się Jan,  moja babcia nazywa się Aniela,  ma aktualnie 70 lat,  jej młodsza siostra miała na imię Krystyna- była od babci młodsza o 2 lata,  potem był jej młodszy brat Olek -  był od Krystyny młodszy o 3 lata I był jeszcze Witek,  który myl najmłodszy w rodzinie-  był młodszy od Olka o 2 lata.
 Rodzice mojej babci byli rolnikami, uprawialiburaki cukrowe, które wymieniali na cukier. Hodowali różne zwierzęta np krowy, kury,  koguty, indyki. Itp. Babcia spała na sianie, na którym było przescieradło.Mój dziadka  (pra pra dziadek) wybudował dom w którym mieszka moja babcia i dziadek.
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 



Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI