Odszedł Leszek Aleksander Moczulski

Wiadomość o śmierci Leszka Aleksandra Moczulskiego dosłownie wpadła mi dzisiejszego poranka między zdania posłowia, które piszę do „Lśnienia”. Przygotowany przez niego samego wybór wierszy dla naszej serii poetyckiej „Inicjał” miał uświetnić uroczyste obchody jego osiemdziesiątych urodzin.


Duszą tego przedsięwzięcia jest Zbyszek Fałtynowicz, z którym planowaliśmy podróż do Krakowa 18 lutego, i który szykuje do wydania z tej okazji także zbiór tekstów krytycznoliterackich „Odwitania z poetą”.
Czytając i wsłuchując się w doniesienia medialne o śmierci autora "Oddechu", z niedowierzaniem konstatuję fakt, że jest on dzisiaj pamiętany prawie wyłącznie jako autor tekstów do piosenek. W mojej pamięci żyje jako znakomity poeta, jeden z polskich koryfeuszy kontrkulturowego buntu i bardzo ważna postać teatru alternatywnego lat 60 i 70, współtwórca teatru STU, autor poematu obrzędowego „Exodus”... 
Był rok 1977, kiedy z Henrykiem Dąbrowskim stworzyliśmy Pilskie Studio Teatralne. W roku następnym ukazał się tom Moczulskiego „Narzędzia i instrumenty”, pięknie zilustrowany przez Jana Sawkę, na którym oparłem scenariusz spektaklu „Rocznik 68”. „Pan tak w czambuł potępia wojnę – tłumaczył mi w Pile cenzor – a przecież są wojny sprawiedliwe i niesprawiedliwe…” Tymczasem nasz bunt najlepiej wyrażały słowa „Pieśni”: „Odwróć ode mnie tę burzę, / tę falę, gdy wreszcie się zgodzę, / gdy powiem, że macie rację, / gdyż tylko takie życie jest możliwe.” Do premiery nie doszło. Mijały lata, losy prowadziły mnie na polsko-litewskie pogranicze. Był rok 1989 kiedy przy jednym z pierwszych spotkań Zbyszek Fałtynowicz wręczył mi tom „Odwitania z Suwalszczyzną”, pięknie zilustrowany przez Andrzeja Strumiłłę. I tym razem słowa poety były najlepszą ripostą na mędrkowanie tych „względnie uczciwych”, „jeszcze nie całych wygodnych”, którzy ogłuchli „od słusznych wielkich haseł”:


Nie rozumiem tego dialektu.
Słucham cię jak cudzoziemiec, 
gdy w słowach znanych mi od dzieciństwa 
próbujesz akty przemocy 
podzielić na słuszne, mniej słuszne i niesłuszne

Krzysztof Czyżewski

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI