Odszedł Alfred Schreyer - drohobycki przyjaciel Pogranicza

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w wieku 93 lat zmarł Alfred Schreyer. Przyjaciel Pogranicza, mistrz sejneńskiej młodzieży z Klasy Dziedzictwa Kulturowego. 


 
Alfred Schreyer - skrzypek, śpiewak i nauczyciel muzyki, przewodniczący drohobyckiej gminy żydowskiej. Urodził się 8 maja 1922 roku w Drohobyczu, mieście wielu kultur, w tym polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Wczesne lata dziecięce spędził w Jaśle. W Drohobyczu wraz z rodziną zamieszkał w roku 1932 i tutaj rozpoczął naukę w Prywatnym Gimnazjum Polskim im. Henryka Sienkiewicza, a następnie kontynuował ją w Gimnazjum Państwowym im. Króla Władysława Jagiełły, gdzie jego nauczycielem rysunku był Bruno Schulz. Jest ostatnim z żyjących jego uczniów. Podczas Zagłady stracił całą rodzinę. Był więźniem hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Płaszowie, Gross-Rosen, Buchenwaldzie i Taucha pod Lipskiem. Do Drohobycza wrócił w 1946 roku. Ukończył tu studia muzyczne na Uniwersytecie Pedagogicznym i był wieloletnim nauczycielem w liceum muzycznym.
 
 
Prezentowany materiał pochodzi z filmowej kolekcji „Ludzie Pogranicza” będącej zapisem rozmów, wypowiedzi i spotkań z pisarzami, naukowcami, ludźmi kultury, którzy gościli w Pograniczu lub uczestniczyli w programach realizowanych w Europie Środkowowschodniej. Jest to wybór materiałów z lat 90., zazwyczaj tworzonych przez członków zespołu Pogranicza.
 
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI