O Pracowni Przyrody
Pracownia Przyrody istnieje od 4 lat, uczestniczą w niej dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, z którymi spotykamy się raz w tygodniu. Niektóre z nich są z nami od początku, mimo że po trzech latach zamykamy pewien sykl spotkań i realizujemy podobny materiał.
Ale dzięki ich wieloletniej obecności starsza młodzież potrafią być przewodnikami dla młodszych uczestników, więc ma to ogromną wartość. Mniej więcej raz w miesiącu w naszych zajęciach towarzyszy nam Marcin Siuchno, ornitolog z Warszawy. Sporą część czasu dzieci spędzają w terenie, mają dużo zajęć praktycznych w Parku Krasnogrudzkim. Zajmują się tu nie tylko ptakami, badają też owady i bogatą roślinność parku.
Oprócz zajęć praktycznych Pracownia zajmuje się także tworzeniem prac plastycznych inspirowanych terenowymi zajęciami. Powstały w ten sposób liczne prace m.in. robiły ilustrację zwierząt mieszkających nieopodal parku, uczyły się składać zwierzątka metodą origami, konstruowały pajęczynę przyjaźni. Mamy za sobą też większe projekty, po roku przygotowaliśmy wystawę, w 2015 uczestniczyliśmy w budowaniu Niewidzialnego Mostu, przygotowując instalacje z żywicą i zatopionymi owadami. Po trzech latach wspólnych spotkań powstał album / atlas z ptakami – metodą Papier-macheʹ każde z dzieci przygotowywało ilustrację wybranego ptaka, pod opieką ornitologa pisały do niego teksty. W zamierzeniu jest to pierwsza z kilku publikacji, w przygotowaniu album poświęcony drzewom, a w przyszłości również owadom, małym ssakom i kamieniom. To zresztą niejedyne projekty Pracowni, powstanie też duża mapa 3D Krasnogrudzkiego Parku odtwarzająca szczegółowo ukształtowanie terenu i jego roślinność.
Stopniowo też wyposażamy nasz warsztat, młodzi adepci korzystają z mikroskopów i lunet, które pozwalają obserwować mniejsze organizmy. Wypożyczają też i wymieniają się książkami o tematyce przyrodniczej. Powstają też różne niekonwencjonalne, pomysłowe pomoce, dzięki metalowym puszkom połączonym kabelkiem próbowaliśmy wyobrazić sobie jak słyszą owady.
Część uczestników deklaruje, że swoją przyszłość zawodową zwiąże z badaniem przyrody. Takie deklaracje są bardzo miłe, ale niezależnie od obieranej w przyszłości zawodowej drogi, naszym celem jest uwrażliwienie dzieci na to, co nas otacza i odpowiedzialną relację z przyrodą. Od niedawna Pracownia otworzyła się też na współpracę z Uniwersytetem III wieku. Oprócz Pracowni Przyrody starsi uczestnicy mogą skorzystać z oferty Pracowni Jednego Zdjęcia (prowadzonej przez Małgorzatę Sporek-Czyżewską i Wiesława Szumińskiego) i Pracowni Spiżarni (prowadzonej przez Mariolę Mitros). W ramach Pracowni Przyrodniczej seniorzy mają już za sobą pierwsze spotkania – poznawanie Krasnogrudzkiego Parku i pracę z ornitologiem. Uwzględniamy też ich ogrodnicze pasje, przygotowując zajęcia tematyczne poświęcone ogrodowi.
Z Ksenią Konopek rozmawia Marta Kowerko-Urbańczyk