Notatka: Sejneńskie rozmowy - spotkanie siódme.

25 marca – gośćmi Sejneńskich Rozmów były nauczycielki na co dzień pracujące w sejneńskich szkołach: Barbara Kukolska, Jolanta Olsztyn, Hanna Tomal.


Obyś cudze dzieci uczył…przekleństwo czy błogosławieństwo?

W ciągu pierwszych kilkunastu lat w szkole spędzamy większą część naszego życia (żłobki, przedszkola, podstawówki, gimnazja, szkoły średnie). Szkoła to – zaraz po domu rodzinnym – drugie miejsce, w którym uczymy się, jak żyć. Nie tylko zdobywamy wiedzę z poszczególnych przedmiotów, uczymy się jak współistnieć, współpracować, współdziałać z rówieśnikami i całą masą osób, które tworzą organizm zwany szkołą.

Matematyka, geografia, fizyka, chemia – niezrozumiałe początkowo terminy stają się coraz bardziej znajome, zaczynamy dostrzegać związki i zależności między pojęciami pozornie sprzecznymi i niepowiązanymi. Za każdym przedmiotem stoi on/ona – nauczyciel/nauczycielka, tłumacząc zawiłości gramatyki języka ojczystego, pokazując krańce świata, opowiadając o dawnej lub nie tak dawnej przeszłości, zachęcając do jeszcze szybszego biegu, jeszcze wyższego rzutu, jeszcze dalszego skoku. Nie tylko przekazuje wiedzę podręcznikową, ale także opiekuje się, dba o bezpieczeństwo, czasem wysłucha i podpowie.

Nie każdy jest jak John Keating, bo Johnów Keatingów nie produkują taśmowo, ale każdy z nas spotkał na swojej drodze przynajmniej jednego Nauczyciela przez wielkie „N”, któremu zawdzięcza taki a nie inny kierunek swej życiowej ścieżki.

Cudze dzieci uczyć? Z kilkadziesiąt lat temu – błogosławieństwo, a teraz?


Sejneńskie rozmowy #7. Z notatnika Agnieszki Fiedorowicz
Foto: Wiesław Szumiński
(niniejsza notatka pochodzi z serii zapisków pospotkaniowych)

Sejneńskie rozmowy #1 - Łona

Sejneńskie rozmowy #2 - Radek Liszewski

Sejneńskie rozmowy #3 - Mikołaj Trzaska

Sejneńskie rozmowy #4 - Sejneńscy lekarze

Sejneńskie rozmowy #5 - Maja Komorowska

Sejneńskie rozmowy #6 - Natalia Szroeder


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI