Neptun dla Krzysztofa Czyżewskiego. Nagroda za łączenie i budowanie Monika Żmijewska 18 sierpnia 2017

Budowniczy mostów, człowiek uczący solidarności i tolerancji. Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze w Sejnach, otrzyma w piątek (18.08) Neptuna. Miasto Gdańsk doceniło jego pracę na rzecz wolności.

 


Czyżewski wieczorem odbierze nagrodę z rąk prezydenta Gdańska w towarzystwie aktorki Danuty Stenki i reżysera Krzysztofa Zanussiego. Dotąd to prestiżowe wyróżnienie otrzymały 33 osoby, m.in. Andrzej Wajda, Jan A.P. Kaczmarek, Volker Schlöndorff, Anda Rottenberg, Krystyna Janda, Agnieszka Holland, Leszek Możdżer, Paweł Huelle czy Marcel Łoziński.

Uroczystość wręczenia tradycyjnie odbędzie się podczas festiwalu SOLIDARITY OF ARTS. Każdy z laureatów nagrody otrzyma laudację, dyplom oraz statuetkę autorstwa gdańskiego artysty Mirosława Miłogrodzkiego, wykonaną przez pracownię baranska design. Wręczeniu nagrody towarzyszyć będzie debata laureatów, a także improwizacje muzyczne w wykonaniu Mikołaja Trzaski.

Neptun to nagroda przyznawana przez miasto Gdańsk polskim i zagranicznym twórcom, „których działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, zaś ich dorobek pozostawia trwały ślad w historii miasta, wpisując się w wartości wolności i solidarności”.

Gdańsk to miasto pograniczne o trudnej i skomplikowanej historii. Czyżewski, pogranicznik z drugiego końca Polski, doskonale wie, jak trudna jest praca na rzecz łączenia przeszłości i teraźniejszości. To budowniczy mostów między narodami, nawet na najtrudniejszym terenie, człowiek, którego osiągnięcia w podtrzymywaniu więzi przeszłości z teraźniejszością, są nie do przecenienia. I za swoje umiejętności, za promowanie idei kultury zakorzeniającej, zapraszającej do współudziału, pomagającej w odnajdywaniu drogi do własnej tożsamości – został właśnie kolejny raz nagrodzony.

Krzysztof Czyżewski

W ramach działalności Fundacji i Ośrodka wspólnie z pracownikami realizuje m.in. takie projekty, jak: Otwarte Regiony Europy Środkowo-Wschodniej, Środkowoeuropejskie Forum Kultury, Cafe Europa, Człowiek Pogranicza, Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza, Szkoła Pogranicza, Klasa Dziedzictwa Kulturowego, Camera Pro Minoritate. Był też koordynatorem wielu europejskich projektów dotyczących wielokulturowych regionów. Jest laureatem m.in. Nagrody im. Aleksandra Gieysztora, nagrody paryskiej „Kultury” za rok 1996, Nagrody im. Gabora Bethlena dla człowieka Europy Środkowej, Nagrody „Małego Berła Kultury Polskiej” przyznanej przez Jerzego Giedroycia w 1999 r., Medalu św. Jerzego przyznanego przez „Tygodnik Powszechny", Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na Świecie Międzynarodowej Nagrody im. Aleksandra Langera, Nagrody Artystycznej Marszałka Województwa Podlaskiego (razem z żoną Małgorzatą). Ponad 10 lat temu otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W ostatnich latach za swoją pracę nad polską pamięcią został uhonorowany w Izraelu prestiżową Nagrodą Fundacji Dana Davida (jako drugi – po Adamie Michniku – Polak uhonorowany tym wyróżnieniem, zwanym, nie bez kozery, „izraelskim Noblem”) oraz Nagrodą i Medalem Zygmunta Glogera, przyznawanym przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka".

Podczas wieczornej uroczystości w Gdańsku Krzysztof Czyżewski odczytał swój list do tego miasta. 

PTAK Z SEJNEŃSKIEGO GNIAZDA LECI DO GDAŃSKA

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI