Misterium Mostu 2019 - galeria fotografii

„Co jest po drugiej stronie mostu? Przeciwieństwo tego, co zostało z tyłu”. Misterium Mostu 2019 (22 sierpnia)


22 sierpnia, już po zachodzie słońca, w amfiteatrze parku w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie odbyło się Misterium Mostu – widowisko słowno-muzyczne skomponowane przez wybitnego polskiego kompozytora Pawła Szymańskiego na Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego i część żeńską polsko-litewskiego chóru „Sąsiedzi” („Kaimynai”).

Ponieważ w pracy nad Misterium Mostu doświadczenia osobiste twórców (a później i odbiorców/współuczestników) zawsze łączą się z historycznymi, teraźniejszość przenika się i splata z przeszłością, wieczór rozpoczął się spotkaniem w murach Białej Synagogi w Sejnach, na których w efekcie pracy Wiesława Szumińskiego i Bożeny Szroeder upamiętnieni z imienia i nazwiska zostali wszyscy z ośmiuset czternastu członków społeczności żydowskiej, mieszkających w Sejnach tuż przed wojną. Misterium odbyło się także w przeddzień setnej rocznicy wybuchu Powstania Sejneńskiego (23-28 sierpnia 1919r) – jednego z nielicznych ruchów narodowowyzwoleńczych w historii Polski.

Świadomi tych dwóch kluczowych wydarzeń, rozgrywających się na Sejneńszczyźnie w ciągu kilku dziesięcioleci, kroczyliśmy prowadzeni przez światło w ciemności i milczeniu ku przestrzeni Niewidzialnego Mostu. Momentami słychać było jedynie głosy mieszkańców parku oraz odgłos bębnów przywołujących nas do zajęcia miejsc. Dźwięk, słowo, światło prowadziły słuchających przez wzburzone wody historii, na co dzień być może zapominanej, wczorajszego wieczora obecnej niemal namacalnie. A gdy zgasło światło i otoczyła nas ciemność, uporczywy stukot, szum i świst niemal przytłaczały, przenosząc nas w czasie i przestrzeni, odrywając od tego co znane, wrzucając w czarną toń zawieruchy powstańczej, wojennej. A nad nami znajdowało się rozgwieżdżone niebo – milczący świadek historii przeszłej i przyszłej.

Misterium Mostu 2019 [fot. W. Szumiński]

Misterium Mostu 2019 [fot. Lech Laskowski]

Misterium Mostu 2019 [fot. Miłosz Kozakiewicz/Mała Szkoła Fotografii - PAcamera CLUB]


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI