M-iędzy O-bcych S-łowo T-chnie. Pogranicze w Poznaniu na Festiwalu Słowiańska Wieża Babel

Cafe Europa - 29.10

Wystawa "Niewidzialne Mosty" - 29.10- 07.11 2016

Warsztaty Budowniczych Mostów - 29.10

 


 Ponieważ straciłem / mój kraj rodzinny,

 gdziekolwiek pójdę, / zmierzam do domu.
 
(Czesław Miłosz, Zen codzienny)
 
Porozmawiajmy o moście, tym wspólnym dla całej słowiańskiej Wieży Babel słowie. Jakie są jego źródła, sensy, zmysły, pamięć? Poszukajmy jego śladów w tradycji, własnym doświadczeniu, w kulturze. Cytat z Miłosza otwiera przestrzeń mostu dwukierunkową. Inaczej niż „Ulica
jednokierunkowa” Waltera Benjamina, która przebijała na wylot autora i swój czas, była kosmopolityczna i nowoczesna, uciekała w świat, tutaj otwiera się przed nami przestrzeń dwukierunkowa, utraty i przywrócenia. Powiedzieć o moście, że przeprowadza na drugi brzeg, to powiedzieć tylko część prawdy o nim. Zwłaszcza dzisiaj, w dobie ponowoczesności, pytamy nie tylko o wyjście i poznanie innego, ale także o powrót do samych siebie i zakorzenienie. Doświadczenie utraty, zerwania, migracji i wyobcowania prowadzi nas do warsztatu neimara – architekta przestrzeni dialogu, w którym poszukuje się materii spoiwa, sztuki łączenia przeciwieństw, współistnienia i empatii. Po-wojenni i po-nowocześni, oswojeni z rozpadem i rozdzieleniem, między obcymi brzegami kultur, ideologii i wiar – jakie słowo możemy tchnąć by spotkać, współ-być, odrodzić niewidzialny most? Spróbujemy poszukać takich słów w waszych opowieściach i utworach literackich, we wspólnej
rozmowie.
 
Krzysztof Czyżewski
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W programie wydarzenia Pogranicze zaprezentuje:
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI