List Sary Szner

Szanowna Pani  (adresatką listu jest Bozena Szroeder)


Nazywam się Sara Szner, z domu Sonia Dusznicka, urodzona w Sejnach w roku 1913. Mój ojciec Mojżesz Dusznicki urodził się także w Sejnach, jak i dziadek i pradziadkowie. Podziwiałam album "Kroniki sejneńskie", ale nie znalazłam foto ulicy i domu rodzinnego.


Przez ulicę, nad brzegiem której stał mój dom rodzinny płynie rzeczka Marycha, ale niestety tej części miasta brakuje w albumie. Dom w którym urodziłam się przez dziesiątki lat nazywał się "Dom Napoleona", bo cesarz francuski w roku 1812, gdy zaczął wojnę przeciw Rosji nocował w naszym domu. Na dziedzińcu został zbudowany mały budynek bez okien i drzwi, który miał 2szerokie wyjścia. Opowiedziano mi, że to była stajnia dla karety i koni cesarza. Ulica nazywała się do II wojny ulicą Napoleona, a po wojnie mieścił się w nim sierociniec polski. Mój ojciec skończył swe studia w Politechnice Warszawskiej, był inżynierem geometrą.

Moje dziecięce lata przepłynęły w rodzinnym majątku Dusznica, który leżał na linii demarkacyjnej z Litwą. (Budynki majątku w Polsce, a większa część gruntu na litewskiej stronie). Po drugiej stronie Marychy, w obszernym ogrodzie stał dom brata mego ojca, adwokata Mordechaja Dusznickiego.

W roku 1925 moja rodzina przeniosła się do Litwy. Zamieszkaliśmy w miasteczku Lazdijai. Tam uczyłam się i otrzymałam maturę w litewskim gimnazjum, które nazywało się "Seinu Żiburio Gimnazija", dyrektorem był ksiądz Starkus. Ale to nie było żeńskie gimnazjum, a koedukacyjne. 
Mój ojciec zmarł w 1931 roku. Ja przeżyłam kacet nazistowski i byłam przez rok w partyzantce.

 Od roku 1948 mieszkam w kibucu imienia Bojowników Getta i pracuję w naszym muzeum. Piszę o Holocauście, o mordach naszego narodu i o walce z nazizmem. Życzę pani wszystkiego dobrego 

Sara Szner - Neshamit 

Ps. Neshamit to mój pseudonim literacki . Mój rodzinny dom został spalony.

Sara Szner zmarła  w 2008 roku


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI