Krzysztof Czyżewski w rozmowie z Łukaszem Grajewskim - portal Eastbook.eu

O Europie Środkowo-Wschodniej, a także o mitologii wschodnich Kresów i nacjonalizmie z Krzysztofem Czyżewskim rozmawiał Łukasz Grajewski z portalu Eastbook.eu


 

 

Łukasz Grajewski: W grudniu 2017 r. gościliście w Sejnach Tomasa Venclovę. Nazywasz go „jednym z ostatnich obywateli Wielkiego Księstwa Litewskiego”? Dlaczego Rzeczpospolita Obojga Narodów, wyjątkowy przykład unii wielu etnosów i kultur, nie budzi zainteresowania w dzisiejszej Polsce?

Krysztof Czyżewski: Tomas Venclova jest z rodu „ostatnich obywateli Wielkiego Księstwa Litewskiego”. Upomina się o spadek całości duchowego dziedzictwa tej wielokulturowej krainy. A mógłby tylko o etnicznie litewską jego część, jakby oczekiwali od niego rodzimi nacjonaliści.

Obywatelom WLK nigdy nie było łatwo na tych ziemiach. Propaganda rosyjskiego zaborcy robiła wszystko by zdyskredytować cywilizacyjny dorobek tej unikalnej europejskiej federacji, która przez stulecia górowała nad Moskowią. Potem przyszedł czas na nacjonalistów wszystkich narodowych opcji, którzy wspólnotowemu obywatelstwu przeciwstawiali partykularne interesy tej czy innej, ale zawsze osobnej narodowej opcji. Sowieci, którzy przyszli po nich, też znaleźli kozła ofiarnego w duchu federacyjnym i obywatelskim tych ziem, a ich ideologia „braterstwa narodów” była fasadą skrywającą krypto-nacjonalistów.

Przeczytaj całą rozmowę na portalu Eastbook.eu


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI