Krzysztof Czyżewski w Holandii
8 listopada - Krzysztof Czyżewski uczestniczy w organizowanym przez ArtEZ Institute for the Arts wydarzeniu zatytułowanym HOME (DOM)
ArtEZ Institute for the Arts organizuje wydarzenie zatytułowane HOME (DOM) w dniu 8 listopada 2018 w Zwolle (Holandia). Tematem dnia jest dom, integracja, obywatelstwo i rola sztuki. Krzysztof Czyżewski został zaproszony do wygłoszenia wykładu oraz przeprowadzenia warsztatu w tym dniu.
HOME / OTHERNESS – GEOMANCY OF CO-EXISTENCE [Dom/Odmienność - Geomancja współistnienia]
Wykład i warsztaty z Krzysztofem Czyżewskim
Nie ma domu bez doświadczenia odmienności. Aby być rodziną, potrzebujemy pustego krzesła przy stole. Tylko w ten sposób możemy poznać siebie. Interakcja z innymi, to znaczy ze wspólnotą przybyszy spoza granic naszego świata, sprowadza nas z powrotem do siebie, ponieważ jesteśmy tylko fragmentem całości. Ponieważ obecność drugiego wiąże się ze strachem i miłością, niekompetencją i ciekawością, niezrozumieniem i dobrą wolą, potrzebujemy wiedzy o budowaniu "tkanki łącznej". Chodzi o geomancję współistnienia. Geomancja to nie tyle wróżbiarstwo, co świadomość świadomości kosmicznych energii łączących naturę z ziemską egzystencją. Co może nam powiedzieć o tym doświadczenie Pogranicza? Co jest zagrożone, jeśli chodzi o sztukę budowania mostów? Dlaczego niewidoczny most jest bardziej realny niż materialny? Dlaczego możemy mieć nasz dom na pograniczu, ale nie przekroczyć granicy? I jak możemy zbudować dom z dachem, który nie kryje nieba?
Po wykładzie odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy - w oparciu o swoje wspomnienia i doświadczenia - będą projektować mapy i opowieści w odniesieniu do geomancji współistnienia.
Opierając się na przekonaniu, że kultura odgrywa kluczową rolę w walce o otwarte i sprawiedliwe społeczeństwo ArtEZ organizuje DOM. Kiedy czujesz się w domu? Co sprawia, że czujesz się gdzieś jak w domu? Jaki wkład może wnieść sztuka w powitanie drugiej osoby? Jaką rolę możesz odgrywać jako artysta w walce o sprawiedliwsze i bardziej ludzkie społeczeństwo? Jaką odpowiedzialność masz jako instytucja, jako artysta, jako osoba? Te i wiele innych pytań towarzyszyć będzie uczestnikom spotkania.
Oprócz Krzysztofa Czyżewskiego udział w spotkaniu wezmą Rimini Protokoll (kolektyw, który tworzy teatr/radio/film i instalacje), Femke Halsema (były polityk i eseista), Rajae el Mouhandiz (piosenkarz, filmowiec, twórca teatru), Pascal Gielen (profesor socjologii sztuki i polityki).
ArtEZ jest katalizatorem znaczących i radykalnych pomysłów, projektów i opowieści. Jako centrum wiedzy ArtEZ wybiera, odzwierciedla i prezentuje wiedzę oraz organizuje (bada) procesy w kontekście, w którym spotykają się domeny wiedzy, sztuki, nauki i społeczeństwa.