Krzysztof Czyżewski laureatem nagrody Ireny Sendlerowej

LAUREATAMI TEGOROCZNEJ NAGRODY IM. IRENY SENDLEROWEJ, PRZYZNAWANEJ PRZEZ FUNDACJĘ TAUBEGO, ZOSTALI KRZYSZTOF CZYŻEWSKI I JAN KULCZYK, ZAANGAŻOWANI W PRACE NA RZECZ WIELOKULTUROWEGO DZIEDZICTWA. Wręczenie nagrody Krzysztofowi Czyżewskiemu odbyło 3 lipca w Krakowiedr Jan Kulczyk odbierze nagrodę 13 października w WarszawieNagroda, upamiętniająca „Sprawiedliwą” Irenę Sendlerową, przyznawana jest Polakom, którzy przyczyniają się do zachowania dziedzictwa żydowskiego


UZASADNIENIE: 

 

SAN FRANCISCO — Fundacja Taubego przyznała tegoroczną Nagrodę im. Ireny Sendlerowej Krzysztofowi Czyżewskiemu, działaczowi społecznemu, intelektualiście, współzałożycielowi i dyrektorowi Fundacji Pogranicze w Sejnach, oraz dr. Janowi Kulczykowi, polskiemu przedsiębiorcy, który ofiarował Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie ponad 6 mln dolarów, co jest największą pojedynczą darowizną przekazaną dotychczas na rzecz tego muzeum.

 

Nagroda im. Ireny Sendlerowej, nazwana na cześć polskiej działaczki społecznej, która ocaliła setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta w okresie okupacji nazistowskiej, zostanie wręczona laureatom podczas dwóch ceremonii. Pierwsza z nich, podczas której nagrodę odbierze Krzysztof Czyżewski, odbędzie się 3 lipca w Krakowie. Z kolei wręczenie nagrody dr. Janowi Kulczykowi nastąpi 13 października w Warszawie.

 

Ci dwaj wybitni Polacy, dzięki swojej wizji wielokulturowej Polski, wywarli znaczący i trwały wpływ na polskie społeczeństwo, pomagając zachować bogactwo żydowskiego dziedzictwa tego kraju − powiedział Tad Taube, przewodniczący Fundacji Taubego oraz Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w San Francisco.

 

Dzięki hojnej darowiźnie laureata dr. Jana Kulczyka w wysokości 20 mln złotych (ponad 6 mln dolarów amerykańskich) na rzecz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN możliwe było przygotowanie światowej klasy stałej wystawy, która już podczas swojej pierwszej odsłony w październiku 2014 roku zdobyła międzynarodowe uznanie. Przekazanie funduszy muzeum w krytycznym momencie jego rozwoju miało znaczenie strategiczne, przez co dr Kulczyk pokazał wszystkim Polakom, jak istotną rolę odgrywa muzeum wraz z przedstawioną w nim tysiącletnią spuścizną polsko-żydowską. Otrzymana kwota jest największą darowizną, jaka została dotychczas przekazana przez obywatela Polski. Zapytany przez media o powody dokonania tak hojnej wpłaty, dr Kulczyk w wymowny sposób odpowiedział: Życie nie jest wyłącznie biznesem, nie chodzi tylko o ekonomię. Musimy pamiętać o tym, co było.

 

Laureat Krzysztof Czyżewski był jednym z pierwszych działaczy, którzy po upadku komunizmu wspierali promocję wielokulturowego dziedzictwa w Polsce, gdzie spuścizna żydowska (historia, muzyka i literatura) odgrywa niezwykle istotną rolę. Czyżewski założył Fundację Pogranicze w Sejnach w 1990 r., Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w 1991 r., jak również Wydawnictwo Pograniczne i pismo Krasnogruda w 1993 r. W 2014 roku za swoje osiągnięcia Czyżewski otrzymał Nagrodę Dana Davida, przyznawaną przez Fundację Dana Davida, działającą przy uniwersytecie w Tel Awiwie (nagrodzeni zostali również Pierre Noa i Saul Friedlander). Każdego roku wręczane są trzy nagrody o wartości 1 mln dolarów w kategoriach „przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.” Czyżewskiego nagrodzono w kategorii „przeszłość” za „historię i pamięć”.

 

Więcej o nagrodzie:

nagrodairenysendlerowej.pl/

www.sfkrakow.org/page-835174/3396591 

 culture.pl/pl/artykul/krzysztof-czyzewski-i-jan-kulczyk-z-nagroda-sendlerowej-2015

www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/125263

www.wiadomosci.bstok.pl/

www.wrotapodlasia.pl/pl/kultura/kultura_sztuka/krzysztof-czyzewski-laureatem-na.html

 

 

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI