Kostium - Maska - Metafora

W Krasnogrudzie dobiegł końca trwający od lipca do grudnia cykl warsztatów MASKA realizowanych w ramach spotkań „Kostium-Maska-Metafora. O poszukiwaniu własnej tożsamości”. Uczestnicy zajęć odwołując się do obecności maski w kulturze tradycyjnej i ludowej odnajdywali współczesny język sztuki na jej wyrażenie.


Warsztaty tworzenia rzeźb-masek prowadzone były przez Mistrzów wiedzy z wielu dziedzin, przy użyciu różnorakich surowców takich jak tkanina, kamień i ceramika, oraz różnych technik performatywnych i plastycznych w tym rysunek, elementy grafiki i malarstwo. 

Praca odbywała się pod opieką artystyczną Wiesława Szumińskiego. 

Zajęcia prowadzili: 

- Urszula Wasilewska - techniki tkackie oparte na tradycjach naszego regionu, takich jak tkanina dwuosnowowa  oraz  tzw. sejpaki

- Olga Wielogórska - warsztat ikony: zajęcia plastyczne poświęcone ikonie poprzedzone wprowadzeniem w świat świętego obrazu (rola i miejsce ikony w życiu Staroobrzędowców, kanon pisania ikon, symbolika, wizerunki najczęściej przedstawiane na ikonach, proces powstawania ikony)

- Małgorzata Sporek-Czyżewska - tradycje żydowskie w kulturze na przykładzie "Dybuka"

- Leszek Sagadyn - społeczne aspekty maski

- Kuba Mikurda - maski w kinie, podczas warsztatów powstały krótkie filmy o masce

- Wiesław Szumiński - maski w różnych tradycjach kulturowych i religijnych z wykorzystaniem materiałów takich jak: kamień, tkanina i ceramika. Warsztaty odwoływały się do: 

obrzędowości katolickiej i maski jako obrazu „Ja i Ty ”, powstały na nich maski ceramiczne szkliwione uzyskane w długotrwałym procesie rzeźbienia, wypalania nakładania koloru i szkliwienia;

obrzędowych tradycji kultury litewskiej w którym jako materiał twórczy wykorzystano tkaninę, powstały na nich maski abstrakcje, których ważnym elementem był wyraz artystyczny; 

do tradycji żydowskiej przede wszystkim poprzez tworzywo, akt twórczy oparty był na wyborze kamienia który swoją formą odwołuje się do kształtu ludzkiej twarzy i nadaniu mu wyrazu poprzez różne technik plastyczne.

Podsumowaniem wielomiesięcznej pracy była wystawa "MASKA - KOSTIUM, RZEŹBA, INSTALACJA", na którą zapraszamy do Białej Synagogi w Sejnach od 15 grudnia 

 

 

Pobierz / Download

Warsztat ceramiczny. Maska. Prowadzenie Wiesław Szumiński


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI