Klasa teatralna w podróży

29 września 2020 - podróż do Warszawy w ramach  programu Dziecięcego Uniwersytetu Pogranicza.


Uczestnikami "Klasy teatralnej" są uczniowie Szkoły Podstawowej w Sejnach z VII klasy. Opiekunem programu z ramienia szkoły jest polonistka Dorota Fiećko, a z ramienia Pogranicza jest Małgorzata Sporek-Czyżewska. Jednodniowy pobyt w Warszawie zakładał dwa punkty w programie:

- wizytę w budynku Teatru Polskiego oraz spektakl teatralny „Stowarzyszenie Umarłych poetów” w Och Teatr.

Naszym przewodnikiem po budynku Teatru Polskiego był Pan Tomasz (Kościuszko), który związany jest z tym miejscem od ponad 40 lat. Jego wiedza o historii budynku jest imponująca. To najstarszy warszawski teatr wybudowany przez Arnolda Szyfmana w 1913 roku. Jego historia stanowi ważną część ponad stuletniej historii teatru polskiego od czasów sprzed I wojny światowej, międzywojennego rozkwitu, poprzez czas okupacji niemieckiej, okresu powojennego, po dzień dzisiejszy. Z teatrem związani byli najwybitniejsi reżyserzy i aktorzy każdej z epok.

Pan Tomasz pokazał nam wszystkie najważniejsze części budynku teatralnego, salę główną z widownią i sceną wraz z zapleczem technicznym. Dla Pana Tomasza teatr to miłość i pasja. Dzielił się z nami anegdotami i tajemnicami budowania magii teatru, na którą pracuje cały zespół ludzi, różnych profesji, nie tylko aktorów.

Budynek i wnętrze Och Teatru w niczym nie przypominało budynku Teatru Polskiego. Scena usytuowana była pośrodku widowni, która otacza ją z dwóch stron. Spektakl okazał się zachwycający. Przed wyjazdem zdążyliśmy obejrzeć amerykański dramat filmowy w reżyserii Petera Weiera z roku 1989 pod tym samym tytułem. Spektakl warszawski był jego teatralną wersją.

Zaraz po przedstawieniu, w kuluarach teatru mieliśmy spotkanie z odtwórcą głównej roli, nauczyciela Johna Keatinga. Onieśmielenie szybko zostało przełamane i dyskutowaliśmy z Wojciechem Malajkatem o pracy nad spektaklem, o rozumieniu aktorstwa, o jego dotychczasowych doświadczeniach zawodowych, o sztuce teatru,
o kolejnych przygotowywanych rolach.

W drodze powrotnej nie cichły rozmowy o wrażeniach jakie znalazł spektakl, porównanie z filmem sprawiało wiele emocji. Dlatego kolejne nasze zajęcia klasy teatralnej (8 października) poświęciliśmy tematowi język filmu a język teatru.

Zwiedzanie Teatru Polskiego i mnogości szczegółów dotyczących tworzenia teatru jakich dotknął nasz Przewodnik zachęciła nas do stworzenia małego słownika pojęć związanych ze sztuką teatru: aktor, zespół, reżyser, inscenizator, scena, sufler, kurtyna, dramat, inspicjent itp. 

Klasa teatralna w podróży / Warszawa 29 września 2020


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI