KINO POGRANICZA "MIŁOSZ" 31 lipca 2017
Pogranicze zaprasza na cykl KINO POGRANICZA: MIŁOSZ, scen. Andrzej Franaszek; reżyseria Katarzyna Gondek. Komentarz i wprowadzenie: Krzysztof Czyżewski.
31 lipca (poniedziałek) 2017, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie
Czesław Miłosz (1911-2004) jest najbardziej znanym polskim poetą minionego stulecia, którego nazwisko wymienia się obok takich gigantów jak Rilke, Mandelsztam czy Eliot. Autor także powieści i esejów (w tym słynnego „Zniewolonego umysłu”), w roku 1980 otrzymał Nagrodę Nobla, znajdując dla siebie miejsce w kanonie najważniejszych pisarzy naszej współczesności, i dziś będąc autorem, którego książki można znaleźć w księgarniach Nowego Jorku, Paryża czy Pekinu...
Miłosz nie był przy tym „jedynie” pisarzem, ale także kimś, kogo uważa się za bodaj najciekawszego świadka XX wieku, który przeszedł przez jego „wszystkie piekła i niektóre raje”. Życiowa wędrówka Miłosza, od chłopca wychowującego się w „ziemskim raju”, litewskim majątku dziadków, poprzez studenta obserwującego polityczne i narodowościowe konflikty przedwojennego Wilna, poprzez następnie okupację spędzoną w Warszawie, początki systemu komunistycznego w Polsce, emigrację we Francji, wreszcie burzliwą Amerykę lat 60., upadek komunizmu i starość spędzoną w Krakowie – jest intelektualną kroniką minionego, skrwawionego stulecia. Autorzy filmu „Miłosz” odtwarzają tę niezwykłą biografię, ale też prezentują wizerunek intymny, nie bojąc się podjęcia najtrudniejszych tematów.
Jak brzmiały ostatnie słowa Czesława Miłosza? Jak bardzo bolesnym dramatem była dlań rozłąka z żoną i dziećmi, śmierci najbliższych mu osób, schizofrenia młodszego syna? Jaka była siła jego emocji, skoro niespełniona miłość potrafiła pchnąć go do próby samobójstwa? Czy był, jak zapamiętali go jedni, człowiekiem ciepłym, przyjacielskim, czy też raczej – chcą inni – ciekawie rozmawiać z Miłoszem można było tylko... o nim samym?
„Miłosz” to film przełomowy, po raz pierwszy ukazujący wiele prywatnych pasm życia polskiego Noblisty, obraz nie wyretuszowany, choć nie będący inkwizytorskim „rozliczeniem”. Opierając się na biografii Poety autorstwa Andrzeja Franaszka, jego twórcy stworzyli psychologiczny portret człowieka, który pośród pokus, cierpienia i zwątpień potrafił odnaleźć czysty ton mądrości i geniuszu.
AUTORZY FILMU:
Reżyser: Katarzyna Gondek, Scenariusz: Andrzej Franaszek
Producent: Agnieszka Traczewska;
Produkcja: Studio Filmowe Largo, PISF, KBF, NINA, TVP