Instytut Kultury Miejskiej serdecznie zaprasza na transmisję spotkania z Krzysztofem Czyżewskim w poniedziałek 8 listopada o godz. 19:00.

Spotkanie poprowadził w Mediatece ECS Jacek Kołtan.


Instytut Kultury Miejskiej serdecznie zaprasza na transmisję spotkania z Krzysztofem Czyżewskim w poniedziałek 8 listopada o godz. 19:00. Spotkanie poprowadził w Mediatece ECS Jacek Kołtan. Emisja odbędzie się na https://www.youtube.com/user/IKMGdansk i Facebooku IKM.
Jak w boleśnie podzielonej wspólnocie przełamać paraliż wzajemnych uprzedzeń i niechęci? Dlaczego słabe centrum wzmacnia granice i buduje zasieki? Czym jest dzisiaj „pogranicze” i jakich pytań nie wolno tam zadawać? Wreszcie, co to znaczy „zabić most” i dlaczego „bieda temu, kto wyrusza i nie powraca”? Najobszerniejszy jak dotąd wybór twórczości eseistycznej Krzysztofa Czyżewskiego – praktyka idei, pisarza, tłumacza, redaktora, reżysera – umiejscawia Europę Środkową w samym środku najważniejszych dla współczesnego świata pytań i problemów: kryzysu wspólnotowości, pogłębiających się podziałów i coraz ostrzejszych wojen kulturowych.
Nasza przyszłość to nie tyle bogactwo różnorodności, ile sztuka budowania "tkanki łącznej". Dlatego zdążamy w stronę Xenopolis, gdzie Inne jest u siebie.
Odpłynęliśmy od brzegu. Nieodłączna od naszego życia jest „melancholia odejścia”. Taki też tytuł nosi cykl obrazów Giorgio de Chirico. Urodził się w greckim Volos, mieście, w którego obrębie znajduje się dawne polis o nazwie Jolkos. To z tego brzegu Argonauci rozpoczęli swoją podróż do Kolchidy. Jedną z ikon sztuki współczesnej stał się surrealistyczny obraz de Chirico Odpłynięcie Argonautów. Ciągle powracamy do miejsca, z którego wyruszyliśmy poza granice swojego świata, na spotkanie z Inną. Jej imię Medea, stało się w naszej kulturze złowieszcze. Jakbyśmy się jednak nie starali obciążyć obcoplemienną żonę Jazona piętnem czarownicy i dzieciobójczyni, nasza pamięć kulturowa wie o winie Greków, którzy sprzeniewierzyli się świętym prawom gościnności i miłości. Xenia, inkarnująca się w osobie Medei obca, która u siebie w Kolchidzie udzieliła Grekom gościny za cenę utraty złotego runa, przybyła do Grecji z powracającymi Argonautami i tu, pośród naszych, została zdradzona. Spotkanie z Inną doprowadziło do tragedii, most wzniesiony ponad limes rodzinnej Europy został zerwany. Wydarzenie to, z archetypiczną mocą odzwierciedlające kondycje ludzką, sprawiło, że brzegi tak Jolkos, jak i Kolchidy, nigdy już nie były takie same. Żyjemy na nich z melancholią odejścia. Ciągle już pozostajemy w podróży do drugiego brzegu, starając się odbudować zerwany most. Przed nami Xenopolis, niczym to oddalający się to zbliżający horyzont, wciąż nieuchwytny. Wyganiając z naszego polis Xenię, nie tylko skrzywdziliśmy Inną, także utraciliśmy tajemnicę wspólnoty. O tym jest moja książka. Xenopolis odbudowuje tkankę łączną między swoim i obcym. A jeżeli jest to przedsięwzięcie utopijne, to tylko w takim sensie

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI