Gucio Zaczarowany w Krasnogrudzie
Zapraszamy do Krasnogrudy na prezentację pracy pracowni „Gucio Zaczarowany. Księga Dzieciństwa”. Spotkanie odbędzie się 17.11.2018 o godzinie 10.00 w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie.
„Gucio Zaczarowany. Księga Dzieciństwa” to wielopokoleniowy projekt, skierowany do mieszkających w Krasnogrudzie i okolicznych miejscowościach dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i dziadków. Uczestnicy warsztatów, pod opieką Joanny Rakucewicz i Doroty Jaczewskiej, pracowali wokół tematów dzieciństwa, pierwszych lektur, kołysanek, wyliczanek, strachów, zabaw i podróży, opowieści i wspomnień o domu rodzinnym i naturze - czyli wszystkiego, co ważne w dzieciństwie.
Program oparto na "Guciu zaczarowanym" autorstwa Zofii Urbanowskiej - ulubionej książce z dzieciństwa duchowego gospodarza Dworu Krasnogrudzkiego, Czesława Miłosza. Spotkania warsztatowe były także doskonałą okazją do przybliżenia uczestnikom (zarówno najmłodszym, jak i tym starszym) postaci poety z całkiem nowej perspektywy - jako małego chłopca, zaczytującego się w ulubionej powieści.
"Gucio zaczarowny" jest historią chłopca zamienionego na jakiś czas w muchę, który poznaje otaczający go świat natury z najbliższej perspektywy. Na tej kanwie zrealizowany został cykl warsztatów plastycznych, przyrodniczo-ekologicznych, muzycznych, rzeźbiarskich, spotkań z gośćmi, pod hasłem: gdybym był muchą, pszczołą, rybką, ptakiem, pająkiem itp.
17 listopada o godzinie 10.00 odbędzie się w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie uroczyste podsumowanie półrocznych działań Pracowni Gucia Zaczarowanego. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć dokumentujących działania projektowe, prezentacja Księgi Dzieciństwa zawierającej prace plastyczne dzieci, któa stanowić będzie pamiątkę z początków działania Pracowni.
Pracownia Gucia Zaczarowanego to pierwsza w regionie pracowania artystyczna dla najmłodszych, po zakończeniu projektu Pracownia będzie kontynuowała działalnośc, realizując oparty na literaturze, nauce i sztuce program.
Założenie i wyposażenie pracowni oraz realizacja działań twórczych, spotkań i podróży były możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura – Interwencje 2018”.