Filmowe portrety "Bruno Schulz" / 10 lipca 2017
Pogranicze zaprasza na cykl KINO POGRANICZA: BRUNO SCHULZ, reżyseria Adam Sikora. Komentarz i wprowadzenie: Krzysztof Czyżewski.
Bruno Schulz, malarz, rysownik, pisarz, autor Sklepów cynamonowych i Sanatorium pod klepsydrą, zginął z ręki ss-mana na ulicy getta w Drohobyczu.
Po latach został uznany za artystycznego geniusza: jego książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, a prace malarskie zdobią najsłynniejsze galerie i muzea Europy i Ameryki. Stał się najbardziej rozpoznawalnym w świecie polskim twórcą.
Międzynarodowe Centrum Dialogu, Krasnogruda/ 10 lipca (poniedziałek) 2017, godz. 18.00
O filmie:
Bruno Schulz jest dziś jednym z najbardziej znanych na świecie i inspirujących polskich twórców, czytanym i budzącym fascynację od Stanów Zjednoczonych, poprzez Europę, aż do Japonii. Rodzinny Drohobycz, galicyjską prowincję, będącą najważniejszym źródłem jego twórczości, podniósł do rangi ziemi obiecanej. Gleby dusz niespokojnych, podróżujących ku własnej prawdzie...
Magię jego prozy i twórczości plastycznej ukazuje film dokumentalny, będący nie tylko rekonstrukcją życia pisarza, ale przede wszystkim dziełem kreacyjnym, które prowadzi nas śladami tajemnic, rękopisów, rysunków i kobiet Schulza. Wspomnienia świadków łączy z obrazami z schulzowskiego pogranicza jawy i snu, jego obsesyjnej mitologii. W pracy nad tym filmem spotyka się bowiem dokumentalna dociekliwość biografki Agaty Tuszyńskiej z wizualnym wizjonerstwem reżysera – Adama Sikory oraz artystyczną maestrią animatora Marcina Podolca.
Autorzy filmu:
reżyseria: Adam Sikora; scenariusz: Agata Tuszyńska; zdjęcia: Tomasz Woźniczka; dźwięk: Maciej Kaliński; producent: Agnieszka Traczewska.
Koprodukcja: Studio Largo/TVP/PISF/Silesia Film/NINA