Filmowa Kolekcja Bajek. Opowieści Pogranicza w Płocku

W  Muzeum Żydów Mazowieckich Daria Kopiec - wspólpracująca z Pograniczem przy Kolekcji Filmowej  opowiedziała o pracy nad filmami.


 Jak opowiedzieć dzieciom o innych kulturach i religiach tak, by zrozumiały i jednocześnie się nie zanudziły? Najlepiej poprzez bajki.

Tak uważa Daria Kopiec, reżyserka Filmowej Kolekcji Bajek "Opowieści Pogranicza", która w czwartkowy wieczór zawitała z pokazem filmowym do płockiej synagogi. Słuchaczy było niewielu, a szkoda.

Pierwsza płyta, którą w Muzeum Żydów Mazowieckich zademonstrowała artystka, stanowiła zbiór lokalnych legend, z których najbardziej malownicza była "Baśń litewska o słońcu, księżycu i ziemi". Opowiada o tym, jak powstał świat.

Cały tekst: http://plock.gazeta.pl/plock/1,35710,17228185,Zagral_i_ruszyl_na_front__Piekne_bajki_w_synagodze.html#ixzz3OMPO4Jlr

 

 
 
Mogli zginąć z powodu fortepianu
09:02, 09.01.2015 | KB

 

Mogli zginąć z powodu fortepianu

W Sejnach istnieje makieta z glinianymi domkami, które faktycznie można spotkać na ulicach. Posłano dzieci, aby zebrały historie i anegdotki od tamtejszych rodzin. Później zaczęły powstawać krótkie animacje oparte na legendach i prawdziwych historiach. O czerwonym wężu, dlaczego starowiercy tytoniu i kawy nie używają, starym kinie i fortepianie, przez który pewna rodzina mogła trafić do obozu koncentracyjnego.  

Płockie Muzeum Żydów Mazowieckich zaprosiło na czwartkowe spotkanie reżyserkę Darię Kopiec, aby zaprezentowała animacje z Filmowej Kolekcji Bajek „Opowieści Pogranicza”, która liczy już sobie cztery kolekcie po osiem filmów. Bajki nie są dostępne w normalnym obiegu, znacznie częściej można na nie trafić w internecie. Wszystkie produkcje powstały w niewielkiej miejscowości Sejny na Podlasiu, która przez lata powoli stawała się tyglem kulturowym, gdzie, oprócz Polaków, zamieszkali również Litwini i Żydzi, Cyganie, Rosjanie, Białorusini czy Niemcy. Przy takiej etnicznej mieszance, w 2010 roku postanowiono stworzyć ośrodek „Pogranicze” wraz z fundacją, aby upamiętnić te wszystkie podania i opowieści na taśmie filmowej, a przy okazji zintegrować mieszkańców od tych najmłodszych po najstarszych.

czytaj całość na portalPłock


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI