Edukacyjny projekt pilotażowy

Przyjrzyj się europejskiej historii. Materiały dla uczniów i nauczycieli.


(Re)Viewing European Stories to edukacyjny projekt pilotażowy, który trwał od października 2019 do września 2020 roku. Koordynowany przez Fundację EUscreen, finansowany przez Fundację Evens i wspierany tematycznie przez EuroClio, projekt skupiał się na opracowaniu interaktywnych materiałów edukacyjnych poświęconych historii Europy, rozumianej jako wspólna historia, która wykracza poza narodowe curricula i wymaga szerszego kontekstu dla zrozumienia wzajemnych relacji i powiązań.

Przy tworzeniu materiałów edukacyjnych współpracowali archiwiści, historycy i edukatorzy z kilku krajów europejskich : Documenta – center for dealing with the past (Chorwacja), Fundacja Pogranicze (Polska), European Observatory on Memories (Hiszpania), European Network Remembrance and Solidarity, Filmoteka Narodowa- instytut Audiowizualny (Polska), Netherlands Institute for Sound and Vision (Holandia) oraz Jacek Staniszewski (Polska) - nauczyciel, ambasador EuroClio, który prowadził pracę merytoryczną. Autorką strony graficznej jest Magdalena Arażny - magdarysuje.pl. Ze strony Pogranicza program prowadziła Weronika Czyżewska-Poncyljusz.

Głównym celem projektu było promowanie historycznego krytycznego myślenia wśród uczniów szkół średnich i nauczycieli poprzez opracowanie nowych interaktywnych działań edukacyjnych opartych w dużej mierze na archiwalnych treściach audiowizualnych ze zbiorów EUscreen i Europeana.

W wyniku tego projektu pilotażowego powstały trzy działania edukacyjne, które dotyczą granic, ich znaczenia i roli w historii Europy, na przykładzie trzech różnych pogranicz: bośniackiego miasta Mostar z trudnymi i wciąż świeżymi wspomnieniami wojen jugosłowiańskich z lat 90; Katalonii z żywą wciąż pamięcią o dramatycznych wydarzeniach z czasu hiszpańskiej wojny domowej, która zakończyła się ucieczką ludności cywilnej i żołnierzy do Francji, którzy znaleźli tam schronienie przed dyktaturą generała Franco; złożona sytuacja na pograniczu polsko-litewskim, gdzie nie dwa, ale wiele narodów i grup etnicznych znalazło dom i żyło razem, pomimo tragicznych wydarzeń i konfliktów, które miały miejsce przez większą część XX wieku.

Punktem wyjścia dla pracy nad materiałami edukacyjnymi były trzy krótkie filmy stworzone przez uczestników projektu In Between realizowanego przez European Network of Remembrance and Solidarity, którego celem było badanie historii i dynamiki europejskich pogranicz, w świetle dramatycznych procesów historycznych XX wieku. Filmy, które stanowią punkt wyjścia dla reszty materiałów, stanowią zapis historii mówionej i przedstawiają osobiste dramaty ludzi zamieszkujących te trzy wybrane pogranicza.

Opracowane w ramach projektu działania edukacyjne mają na celu rozwijanie umiejętności korzystania z mediów, zwłaszcza poprzez zachęcanie uczniów do tworzenia własnych materiałów multimedialnych, takich jak filmy animowane, nagrania głosowe, zdjęcia poklatkowe, filmy krótkometrażowe itp. Aby ułatwić to zadanie, udostępniono szeroki wybór map i innych materiałów wizualnych. Powstały również krótkie narracje napisane prostym językiem angielskim (pakiety informacyjne), które zapewniają niezbędną wiedzę kontekstową dla każdego z analizowanych filmów oraz historii miejsc i społeczności, których dotyczą. Aby kontekst był jeszcze jaśniejszy, dołączono krótki słownik wybranych terminów.

Zachęcamy nauczycieli i uczniów do zapoznania się z materiałami i ich przetestowania:

 

http://blog.euscreen.eu/reviewing-european-stories/

(Re)Viewing European Stories


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI