Dzień Dziecka w Krasnogrudzie
3 czerwca 2019. Warsztaty dla Szkoły Podstawowej w Poćkunach
3 czerwca 2019 r. w MCD w Krasnogrudzie gościliśmy 120 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Poćkunach na zajęciach z okazji Dnia Dziecka.
Specjalnie na ten dzień stworzyliśmy wyjątkowe Pracownie: Kamykarzy, Mandalistów, Alchemików, Zielarzy, Pajęczarzy i Orkiestrantów, było też Kino dla najmłodszych. Kamykarze pod okiem Doroty Jaczewskiej i Joanny Rakucewicz tworzyli kompozycje - wyklejanki z kamyków, przedstawiające owady, zwierzęta, rośliny i budynki.
Mandaliści z różnokolorowych kwiatów, liści, patyków, szyszek i piasku - materiałów znalezionych na terenie parku - ułożyli mandalę. Układając ją każde dziecko myślało o swoim marzeniu, powstała więc mandala marzeń. Zajęcia prowadzili Ksenija Konopek i Wiesław Szumiński.
Orkiestranci - pod opieką Michała Moniuszko i Stanisława Czyżewskiego - wsłuchiwali się w dźwięki natury, a później za pomocą instrumentów: piszczałek, dzwonków, bębenków, tamburynów i innych próbowali je odtworzyć. Z dźwięków tych powstał unikalny jednorazowy koncert.
Pajęczarze pod opieką Urszuli Wasilewskiej, Agaty Szkopińskiej i Darii Masłowskiej pletli sieć pajęczą oraz wykonywali stawonogi i owady, pająki i ważki inspirowane przyrodą otaczającą miejsce zajęć. Do warsztatów i stworzenia instalacji wykorzystywano naturalne materiały takie jak nici, sznury, tkaniny.
W najstarszej części dworu – w XVII wiecznej piwnicy Chemicy - uczniowie I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Sejnach: Weronika Forencewicz, Urszula Rekuć i Bartłomiej Krutul, przygotowani przez nauczycielkę Urszulę Kaszubę - przeprowadzili pokazy eksperymentów chemicznych z użyciem substancji codziennego użytku: soli, sody, octu itp. ukazując dzieciom kipiące, barwne wulkany, płyny zmieniające kolor od ciemnego fioletu po jaskrawą czerwień i różne efektowne tricki.
Z suszonych i świeżo zebranych w krasnogrudzkim parku roślin Zielarze tworzyli i kosztowali napary i herbaty oraz komponowali mieszanki z suszonych ziół, które, zsypane do woreczków, zabrali ze sobą jako pamiątkę.
Najmłodsze dzieci, pod opieką Bożeny Szroeder i Agnieszki Fiedorowicz, uczestniczyły w pokazie krótkich animacji prezentowanych podczas festiwalu O!PLA, a następnie - wykorzystując różne techniki oraz materiały znalezione na terenie parku - wykonywały prace plastyczne. Tworzyły żubra - króla puszczy - "ubranego" w barwy ochronne.