Dom Spotkań w Poznaniu zaprasza na rozmowę z Krzysztofem CZYŻEWSKIM, tłumaczem książki Mosze Kulbaka "Mesjasz z rodu Efraima".

Rozmowę poprowadzi prof. Katarzyna KUCZYŃSKA-KOSCHANY, opiekunka koła naukowego Dabru Emet (UAM). 4 grudnia, g. 18.00 Dom Spotkań


ZAPRASZAMY do Domu Spotkań na rozmowę z Krzysztofem CZYŻEWSKIM, tłumaczem książki Mosze Kulbaka "Mesjasz z rodu Efraima". Rozmowę poprowadzi prof. Katarzyna KUCZYŃSKA-KOSCHANY, opiekunka koła naukowego Dabru Emet (UAM). Ekspresjonistyczno-mistyczna powieść "Mesjasz z rodu Efraima" Mosze Kulbaka datowana na 1924 r. Napisana została w Berlinie lub Wilnie. Po blisko 100 latach polskie tłumaczenie Krzysztofa Czyżewskiego ukazało się w sejneńskim Pograniczu. W posłowiu do książki Czyżewski pisze, że tłumaczenie kilka lat przeleżało w szufladzie. Cisza wokół Kulbaka sprawiła, że zdecydował się ją wydać.
Kulbak od 1919 r. mieszkający w Wilnie debiutował tomikiem poezji Szirim (jid. ‏שירים‎, Pieśni). W latach 1920-1923 przebywał w Berlinie pracując w charakterze suflera, publikując jednocześnie dramat Jankew Frank (jid. ‏יעקבֿ פֿראַנק‎), inspirowany życiem mistyka Jakuba Franka. Z powodu braku środków finansowych nie podjął wymarzonych studiów i wrócił do Wilna. Podjął pracę w charakterze nauczyciela, m.in. w Żydowskim Seminarium Nauczycielskim. Z tego okresu pochodzą poemat Wilne (jid. ‏ווילנע‎, Wilno), być może najpiękniejszy wiersz o mieście na Wilejką, powieść Montik (jid. ‏מאָנטיק‎, Poniedziałek) oraz wydany nakładem wydawnictwa Borysa Kleckina w 1929 r., trzytomowy zbiór dzieł Kulbaka. Od 1929 r. mieszkał na terenie Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W 1937 r., w okresie wielkiej czystki, został aresztowany przez NKWD i osadzony w łagrze, gdzie zmarł. Przeżyła jego żona Zelda i córka Raja. Syn Ilja został w 1942 r. zamordowany przez Niemców (razem z opiekującymi się nim dziadkami) w Łapiczach pod Mińskiem.
Spotkanie w ramach programu OTWARTA ŻYDOWSKA, współfinansowanie Urząd Miasta Poznania #poznanwspiera


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI