DRITE SHTILKAYT (tł. jidysz: Trzecia cisza)
Serdecznie zapraszamy na koncert specjalny do Białej Synagogi w piątek 11 sierpnia.
DRITE SHTILKAYT (tł. jidysz: Trzecia cisza)
Dj Lenar zafascynowany połączeniem muzycznej tradycji żydowskiej i formalnymi dokonaniami współczesnej opery,
maluje wewnętrzny portret kantora w uniesieniu liturgicznym.
W wyłaniającej się zza trzasków starych nagrań muzyce szuka emocjonalnego komunikatu przedwojennego świata dla współczesności.
Jest to podróż w czasie do piękna rozmodlonych synagog wypełnionych głosami artystów największego światowego formatu
takich jak Gerszon Sirota, Mosze Kusewitzky czy chór Davida Ajzensztadta.
Fascynujące elementy improwizacji charakteryzujące poszczególnych artystów przedwojennej muzyki kantoralnej, siła i czystość ich religijnych przeżyć
oraz przejmujące niesubordynacje akompaniujących instrumentalistów budują tu obraz muzyki zaginionego świata.
Formalnie koncert trio Drite Shtilkayt jest kolażem muzycznym skonstruowanym z przearanżowanych oryginalnych nagrań przedwojennej muzyki kantoralnej.
Do turntablistycznego mixu dołączył improwizujący wokół przedwojennego brzmienia organ synagogalnych wspaniały duet wiolonczelowy Edyty Czerniewicz i Mikołaja Pałosza.
Cytat z wiersza Abrahama Suckevera "Drite Shtilkayt"
"Widzę dwie szale (...)
Na jednej cisza morza.
Na drugiej – cisza pustyni. (...)
Jest jeszcze trzecia cisza.
W nią się wsłuchaj: Ona zrodziła życie. Jest nieśmiertelna.
Marcin Lenarczyk (djLenar) gramofon, loopstacja
Kompozytor, muzyk, reżyser dźwięku. Autor instalacji dźwiękowej będącej częścią projektu "Hotel Polonia. Budynków Życie po życiu”, nagrodzonego Złotym Lwem na 11.Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. Jego utwór nagrany przez Polskie Radio 2 w ramach Ars Acustica (corocznej fuzji radiostacji z całej Europy poświęconej sztuce dźwięku) został wydany na składance Community Scratch Games. Jest twórcą muzyki do przedstawień teatralnych. Udźwiękawia przede wszystkim w filmie dokumentalnym. Grał m.in. z Paris Tetris, Arte Dei Suonatori, Frederic'em Blondie, Raphaelem Rogińskim.
Edyta Czerniewicz - wiolonczela
Na co dzień pracuje w Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" w Słupsku, a poza nią rozwija swoje zainteresowania w różnych zespołach i projektach. Współpracowała z Leszkiem Kułakowskim w programie KATHARSIS na trio jazzowe i kwartet smyczkowy, brała udział w nagraniach partii smyczkowych na płytach zespołów Pink Freud, Dick4Dick, Loco Star. Współtworzy żeńskie trio fortepianowe LES MISTIQUES oraz kwartet CIEŚLAK I KSIĘŻNICZKI. Nagrywała muzykę do kilku spektakli teatralnych i filmów. Występowała także w etiudach filmowych CISZA i REGUŁY GRY w reżyserii Marcina Bortkiewicza. Wraz z Marcinem Dymitrem aka emiter (elektronika) nagrała płytę SOUNDTRACKS, inspirowaną architekturą i pejzażami Pomorza. Aktualnie pracuje nad muzycznym projektem, którego muzyczną bazę stanowią kołysanki ukraińskie. Jest również wykonawczynią autorskiego projektu COORA DOMESTICA na wiolonczelę i taśmę.
Mikołaj Pałosz - wiolonczela
Niezależny wiolonczelista, improwizator, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej i awangardowej. Jest zwycięzcą Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego i Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego.Występował m.in na festiwalach: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, I Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego, Portrety Kompozytorów, Ad Libitum, Audio Art i w cyklu koncertów contem.ucha w Łodzi.
teledysk
https://www.youtube.com/watch?v=YIG0zQFpvxg
Bilety: 25, 20 zł (ulgowy)