Aury manualne - Jerzy Danielik

14 listopada 2002 roku w Galerii Papuciarnia miał miejsce wernisaż wystawy Jerzego Danielika pt. "Aury manualne". Po wernisażu odbył się koncert Teresy Mirgi i romskiego zespołu Kałe Bała z Czarnej Góry w Białej Synagodze. Aranżacja wystawy - Renata Mackiewicz i Wiesław Szumiński. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów galerii "bez klamek" przy SPSP ZOZ w Suwałkach.


 

Jerzy Danielik - próba autobiografii 

Urodziłem się 22 października 1954 roku z matki Marianny i ojca Feliksa w Suwałkach w domu przy ul. Lenina (przed wojną nazywaną Szkolną, obecnie - Noniewicza). Wtedy nie wiedziałem, że w 54 roku, czyli 1900 lat wcześniej były Idy Marcowe i ten Cezar Juliusz.  

Jestem absolwentem Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie tokarz, w pracowni Stanisława Wichury. Polskiego uczył mnie pan Stanisław Smykowski, jak to się mówi - nauczyciel. Zawsze lubił, żeby wierszyki były na pamięć. Liczyły się dla niego tylko dwie rzeczy: poezja i marginesy. A jak śpiewała Ania Jantar: (...)z wiersza w wiersz potrafię zmilczeć jak poeta i ty się o drzewo musisz puknąć któryś raz...  

Moje chęci latami małolata - być reżyserem, aktorem i nikomu nic za darmo. I tak tylko te dwa kina co były w mieście Suwałki - i tylko żeby bilet do kina skombinować. W 1968 roku były „Dziady” Mickiewiczowskie. Gustaw Holoubek - aktor i „Prawo i pięść”, ten film i ta jego barwa głosu. I myślałem czy mój głos jest barytonem czy... Pojemność płuc miałem około 6 litrów  

Po ukończeniu szkoły wyjechałem do Bielska-Białej, gdzie pracowałem na linii zwrotnic do syreny w Fabryce Samochodów Małolitrażowych. Po pół roku powróciłem do Suwałk i zacząłem grać w piłkę nożną w drużynie klasy A klubu sportowego „Wigry” Suwałki. Parę miesięcy później zawiesiłem korki na kołku i założyłem rękawice bokserskie. Jeszcze w Bielsku liznąłem na ringu sparing partnera i... chciałem boksować.  

Poszedłem do wojska, a tam to tylko te: Witaj Zosieńko, otwórz okienko na zachodnią stronę... i Tyle słońca w całym mieście... i znalazłem się w szpitalu na katalepsję (nr zakwalifikowania 235). Pierwsze dwa wiersze wtedy napisałem.  

W latach osiemdziesiątych rękopisy wysyłałem do „Muzyki i aktualności”. Nie wiedziałem, że są one sprawdzane przez cenzurę. Do pisania inspirowała mnie zawsze Anna Jantar - piękno barwy jej głosu i „Ruskie pierogi”, „Tyle słońca w całym mieście”. Napisałem „...przy tobie odkrywa się cały świat”. Urzekało mnie w niej to, co podcieniem bywa w człowieku.  

Wolałem zawsze coś napisać, a rysować to... 

Oglądając program prof. Zina „Piórkiem i węglem” rysowałem na gazetach. Aury manualne. Nieraz chcę udowodnić, że nie jestem daltonistą. Profesora Traugutta słuchałem.  

A tak mówiąc szczerze, kiedy miałem 45 lat po raz pierwszy od deski do deski przeczytałem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, bo w podstawówce nauczycielką polskiego była córką wojskowego (tak sobie myślę, że w Polsce najczystszą robotę mają politruki - chodzi o te „białe plamy”). Kiedy były wydarzenia marcowe miałem czternaście lat, a teraz mam czterdzieści osiem.

14 listopada 2002 - Wernisaż wystawy Jerzego Danielika pt. "Aury manualne"


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI