Atlantyda Pogranicza. Transgraniczny Szlak Kulturowy.
Prezentacja - 16 czerwca, godz. 12.00, Biała Synagoga.
To sztuka, by w codzienności odnaleźć, dostrzec coś niezwykłego, niemal mitycznego. Młodzież z Polski, Litwy i Rosji przez dwa lata pracowała pod okiem mistrzów i nauczycieli, by „oswoić” tajemnice historii, kultury, przyrody, różnych miejsc, ale też by lepiej poznać siebie i swoich sąsiadów.
Prezentacja efektów działania pod nazwą „Atlantyda Pogranicza” odbyła się we wtorek, 16 czerwca w Białej Synagodze w Sejnach. Młodzież zaangażowana w udział w programie podkreślała znaczenie „małych odkryć” – śladów historii lokalnej, poszukiwania okruchów pamięci, upublicznienia fotografii – tym samym ocalonych przed zapomnieniem, zrozumienia rozmaitych perspektyw, zdefiniowanych dzięki kontaktom z ludźmi zupełnie obcymi. Idea „spotkań z miejscem i człowiekiem” przerodziła się nieoczekiwanie w potrzebę dialogu – wewnętrznego i z drugim człowiekiem.
czytaj całą relację ze spotkania na portalu niebywalesuwalki.pl
Atlantyda Pogranicza. Transgraniczny Szlak Kulturowy.
Jest to efekt działań współpracy transgranicznej pomiędzy partnerami z Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki). Ma na celu stworzenie wspólnego szlaku kulturowego, od Sejn i Krasnogrudy przez Kėdainiai i Czystie Prudy, do Kaliningradu, wraz z oznaczeniem miejsc i obiektów, ważnych kulturowo, opracowanie przewodnika po polsku, litewsku, rosyjsku i angielsku oraz przygotowanie na bazie tego materiału wystawy„Atlantyda Pogranicza”.
W projekcie wzięła udział młodzież (16 – 18 lat, po 10 osób z każdego uczestniczącego kraju) która jest zaangażowana w wyznaczanie szlaku, opracowywanie i tworzenie materiałów do publikacji i wystawy, warsztaty artystyczne.
Praca z młodzieżą odbywała się w formie różnorodnych warsztatów edukacyjno-artystycznych (warsztat dziedzictwa kulturowego, warsztat fotograficzny, warsztat ceramiczny, warsztat słowa, warsztat poezji, warsztat archeologiczny, warsztat przyrody, warsztat teatralny, warsztat muzyczny, warsztat księgi), mających miejsce w każdym z trzech krajów (Sejny, Kėdainiai, Kaliningrad).
Celem warsztatów było poznawanie wspólnego dziedzictwa kulturowego regionu, jak również jego krajobrazu. Warsztaty prowadziły do stworzenia podręcznika-przewodnika po szlaku kulturowym w trzech językach i wystawy multimedialnej.
czytaj zapowiedź w niebywalesuwalki.pl
Pobierz / Download