Angielski mostem do przyszłości

Notatka podsumowująca projekt, w ramach którego uczniowie klas V-VII ze Szkół Podstawowych w Gibach i Poćkunach odwiedzili m.in. Dwór w Krasnogrudzie


W grudniu 2019 roku zakończyliśmy projekt kulturalno-językowy ”Angielski mostem do przyszłości” zorganizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Edukacja Społeczna w ramach ETAs (English Teaching Activities) – grant finansowany z programu Polsko –Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Nida.

Podczas naszych zajęć uczniowie klas V-VII ze Szkoły Podstawowej w Gibach i Szkoły Podstawowej w Poćkunach mieli cotygodniowe zajęcia z języka angielskiego poświęcone różnym aktywnościom wybranym przez siebie: różnego rodzaju gry i aktywności ruchowe, oglądanie filmów ( m.in. film „Most do Terabithi”), wykorzystanie tabletów do różnych zadań, m.in. do kolorowanek w technologii AR i do kodowania za pomocą gry Scottie go. Było też wspólne czytanie książek obrazkowych tzw. picture books i konwersacje z dr Dorotą Campfield.
Były też wyprawy w teren z grą Scavenger Hunt, wyprawa na pizzę i dwie wycieczki. Jedna połączona z edukacyjnymi zajęciami w Krasnogrudzie, spotkaniem z Krzysztofem Czyżewskim na symbolicznym moście wybudowanym w krasnogrudzkim parku. Mogliśmy się wiele dowiedzieć o podróżach poety Czesława Miłosza po świecie, o jego pracy tłumacza i wykładowcy na Uniwersytecie w Berkeley, obejrzeć angielską wersję animowanej historii o Zaczarowanym Guciu, a także przeczytać wiersze Miłosza również po angielsku. Krzysztof Czyżewski opowiadał nam o symbolicznych znaczeniach mostu w komunikacji pomiędzy sąsiadami Pogranicza. Przyjazny park krasnogrudzki to również znakomite miejsce do swobodnej zabawy i wypoczynku, z czego skorzystaliśmy, dzięki wspaniałej pogodzie, która towarzyszyła naszemu spotkaniu.

Dłuższa wycieczka to wyprawa do Druskiennik, gdzie nie tylko uczniowie mogli zażyć wodnych atrakcji w Aquaparku, ale także zobaczyć stok narciarski pod dachem i przejechać się kolejką linową nad Niemnem i pozwiedzać sam kurort. W ramach tego projektu zorganizowaliśmy też spotkanie z uczniami litewskich szkół, którzy wzięli udział w wydarzeniu Dreams and Teams sponsorowanym przez British Council pod hasłem „Let’s make show in the snow”. Mimo grudniowej pory, niestety śnieg musieliśmy zastąpić papierowymi kulkami, a sanki kartonami, ale zabawa i tak była znakomita. Była to też okazja, by zaprzyjaźnić się z rówieśnikami z drugiej strony granicy, ze szkół w Łoździejach i Serejach.
Podsumowaniem projektu były zajęcia Nauki bez granic (LearningWithoutBorders) – do Gib przyjechał Leslie Mazur-Park, angielski nauczyciel, trener i muzyk, który pokazał nam Wielką Brytanię jakiej nie znamy poprzez muzykę, gry i zabawy oraz naukę tradycyjnego tańca.
W wakacje dwie uczestniczki zajęć mogły nieodpłatnie wziąć udział w dwutygodniowym obozie językowym w Załęczu Wielkim.

Na pewno uczestnikom te zajęcia pozwoliły na oswojenie się z językiem angielskim, na uświadomienie sobie roli jego roli we współczesnym świecie, tego, że dzięki językowi można się uczyć, podróżować, komunikować z ludźmi różnych narodowości, oglądać filmy, grać w gry i programować. Być może ich poziom językowy nie uległ znaczącej poprawie, również ze względu na to, że były to grupy o dość zróżnicowanych umiejętnościach, ale na pewno wzrosła ich motywacja do nauki języka, rozbudzili w sobie też większą kreatywność, odwagę i otwarcie na inne narodowości i kultury.

Justyna Bober


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI