Adam Kraszewski o książce Filipa Davida

Recenzja "Domu pamięci i zapomnienia"

 


Wina, samooskarżanie się, wieczna trauma wynikająca z dźwięku pociągu. Ból prawdy i uświadomienie sobie i czytelnikowi natury zła. Słowem Filip David, w Polsce zupełnie nieznany, serbski pisarz i scenarzysta, przeciwnik nacjonalizmu i zwolennik pojednania i zachowania pamięci.

Narrację otwiera stukot kół pociągu. Jest natarczywy, nie pozwala zebrać zasnąć, odpocząć czy choćby zebrać myśli. Wygania z domu, choć ucieczka przed nim nie ma sensu jest bowiem wszechobecny i rozlega się nawet tam, gdzie nigdy nie było linii kolejowej. Ten dźwięk brzmi już kilkadziesiąt lat w głowie Alberta Wajsa. To dźwięk przypominający mu o dniu, w którym zawiódł, choć tak naprawdę niczemu nie był winny. Dzień, w którym wyrzucony z pociągu, zgubił swego brata. Tylko przypadek sprawił, że to Albert został znaleziony przez niemieckiego leśnika, że działo się to w śnieżną i mroźną noc, że leśnik był przemarznięty, że chciał najpierw wejść do domu, a sam Albert wpadł w oko żonie leśniczego. Te kilka przypadków sprawiło, iż skazany na śmierć dostał szansę życia.

Adam Kraszewski
data publikacji: 15.09.2019

Czytaj całość na NaTemat.pl

"Dom pamięci i zapomnienia" w Oficynie Pogranicza


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI