Abecadło sejneńskie - warsztaty wokół Rosjan Staroobrzędowców

kwiecień, 7 czerwca 2019, klasy Vd i Va


 Warsztat teoretyczny.

O reformie Patriarchy Nikona i jej skutkach, o historii prześladowań starowierców, ich przybyciu do Polski, rola religii w życiu wyznawców, znaczenie ważnych przedmiotów w kulcie-  księga religijna, krzyż, świeca, ikona, lestowka, role nastawnika w molennie i jak przebiega nabożeństwo, życie codzienne, tradycje, kultura, zwyczaje Rosjan Staroobrzędowców.  Prowadzenie Bożena Szroeder

Zajęciom towarzyszy  poza muzyką i pieśniami wystawa fotografii przedstawiająca życie Rosjan Staroobrzędowców na Suwalszczyźnie , fotografie z lat 60-tych, ekspozycja przedmiotów religijnych ( Św Księga, ikony, podrucznik, lestowka woskowe świece).

.
Warsztat praktyczny

Zajęcia ze sztuką, temat: IKONA -  wprowadzenie dzieci w świat świętego obrazu - ikony (rola i miejsce ikony w życiu Staroobrzędowców, kanon pisania ikon, symbolika, wizerunki najczęściej przedstawiane na ikonach, proces powstawania ikony). Pisanie ikon  na deseczkach, posługując się specjalnym wzornikiem (podlinnik). ikony przedstawiające wizerunek, Matki Bożej. Prowadzenie Wiesław Szumiński

Pisanie ikon. kl Va

Kl. V d. Foto Piotr Fiedorowicz

 

W ramach realizowanego  programu „Abecadło sejneńskie” w Gabowych Grądach odbyło  się spotkanie z nastawnikiem Mieczysławem Kapłanowem, który opowiadał będzie o religii, zasadach wiary, różnicach pomiędzy Staroobrzędowcami a prawosławiem ponikonowskim, sakramentach, przedmiotach kultu religijnego, świętych księgach, świecach, lestowkach, podrucznikach a także o  historii i powstaniu Gabowych Grądów i wioski Bór.

Mający już 30 lat zespół Riabina przeprowadził warsztaty pieśni rosyjskich a także poprowadził warsztat tańca korowodowego.

Abecadło sejneńskie

 

Abecadło sejneńskie - warsztaty wokół Rosjan Staroobrzędowców [fot. M. Moniuszko]

Abecadło sejneńskie - warsztaty wokół Rosjan Staroobrzędowców. 07.06 [fot. Bożena Szroeder]


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI