9 września 2005 - Gloria Artis

Podczas inauguracji nowego sezonu artystycznego w Operze i Filharmonii Podlaskiej minister kultury Waldemar Dąbrowski – gość honorowy – wręczył medale "Gloria Artis" czternastu twórcom angażujących się w działalność kulturalną w województwie podlaskim. Srebrny medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" otrzymał Krzysztof Czyżewski.


Odznaczenie to ustanowione zostało stosunkowo niedawno, bo 20 lipca 2005 roku i jest przyznawane przez ministra osobowościom świata kultury. Medal jest przyznawany w trzech stopniach, którym odpowiadają kolory: złoty, srebrny i brązowy. Wyróżnienie to przyznawane jest za najbardziej wybitne osiągnięcia. Medal stopnia wyższego można otrzymać dopiero po upływie 5 lat od otrzymania medalu stopnia bezpośrednio niższego. Jedynie w przypadkach uzasadnionych wybitnymi osiągnięciami kandydata można odstąpić od tego wymogu.

Medale "Gloria Artis" wręczone 

9 września podczas inauguracji nowego sezonu artystycznego w Operze i Filharmonii Podlaskiej minister kultury Waldemar Dąbrowski – gość honorowy – wręczył medale „Gloria Artis" czternastu twórcom angażujących się w działalność kulturalną w województwie podlaskim. 

Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” to ustanowione stosunkowo niedawno, bo 20 lipca 2005 roku, odznaczenie przyznawane przez ministra kultury osobowościom świata kultury. Medal jest przyznawany w trzech stopniach, którym odpowiadają kolory: złoty, srebrny i brązowy. Wyróżnienie to przyznawane jest za najbardziej wybitne osiągnięcia. Medal stopnia wyższego można otrzymać dopiero po upływie 5 lat od otrzymania medalu stopnia bezpośrednio niższego. Jedynie w przypadkach uzasadnionych wybitnymi osiągnięciami kandydata można odstąpić od tego wymogu.  

Złoty Medal Gloria Artis” Srebrny Medal "Gloria Artis"  

Brązowy Medal "Gloria Artis"  

Odznaka medalu ma postać stylizowanego kwiatu. W środkowej części rewersu znajduje się orzeł w koronie, a w środku rewersu twarz kobiety z wieńcem z liści laurowych. Powyżej znajduje się półkolisty napis „Gloria Artis”. 

Rewers Medalu "Gloria Artis"  

Do tej pory medale „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” otrzymali m.in.: prof. Stefan Stuligrosz (złoty), Jerzy Bojar (srebrny) oraz pierwszy zagraniczny artysta Nikita Michałkow – ceniony współczesny twórca kina rosyjskiego (złoty) i minister kultury Włoch Rocco Buttiglione (złoty).  

Laureaci Medalu „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” z województwa podlaskiego: 

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” 

Andrzej Strumiłło – artysta plastyk  

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” 

Leon Tarasewicz – artysta plastyk 

Krzysztof Czyżewski - animator kultury, eseista, tłumacz 

Wiktor Wołkow – artysta fotografik 

Sokrat Janowicz – pisarz białoruski 

Wiktor Szwed – poeta białoruski, publicysta, tłumacz 

Krzysztof Rau – reżyser, autor sztuk teatralnych 

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”: 

Kazimierz Uszyński – muzealnik 

Zygmunt Ciesielski – etnograf 

Monika Szewczyk – historyk sztuki, kurator wystaw 

Włodzimierz Naumiuk – rzeźbiarz ludowy 

Janina Jezierska – artysta plastyk w dziedzinie wzornictwa przemysłowego 

Sergiusz Łukaszuk – animator kultury 

Lucyna Syta–Prokopiuk – animator kultury muzycznej  

Sylwetki podlaskich laureatów Medalu „Gloria Artis” w dziale Ludzie Podlasia.  

W koncercie inaugurującym nowy sezon artystyczny 2005/2006 wystąpiła Orkiestra Symfoniczna pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego oraz solista Piotr Paleczny (fortepian).W programie koncertu można było usłyszeć: V Koncert fortepianowy Es-dur op.73 L. van Beethovena i VIII Symfonię G-dur op. 88 A. Dvořáka.  

W ten wyjątkowy wieczór minister kultury Waldemar Dąbrowski przyznał jeszcze jeden Złoty Medal „Gloria Artis” Piotrowi Palecznemu – pianiście, laureatowi międzynarodowych konkursów pianistycznych i wielu prestiżowych nagród.  

Przed koncertem w sali kameralnej filharmonii odbyła się konferencja prasowa marszałka województwa podlaskiego Janusza Krzyżewskiego z udziałem ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego oraz Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, dyrektora filharmonii. Tematem konferencji było porozumienie o współfinansowaniu nowej instytucji oraz przedstawienie idei odznaczeń „Gloria Artis”.  

Zwycięska koncepcja zabudowy Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku prof. Marka Budzyńskiego  

Podczas koncertu minister kultury Waldemar Dąbrowski i marszałek województwa podlaskiego Janusz Kazimierz Krzyżewski ogłosili podjętą przez Sejmik Województwa Podlaskiego uchwałę z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zmianie dotychczasowej nazwy instytucji - Filharmonia Białostocka na Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku oraz nastąpiło podpisanie porozumienia pomiędzy ministrem kultury a marszałkiem województwa podlaskiego o współfinansowaniu Opery i Filharmonii Podlaskiej. 

Tego wieczoru Marcin Nałęcz-Niesiołowski otrzymał także akt nominacji na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, a Lucyna Syta-Prokopiuk – kierownik Biura Koncertowego Filharmonii otrzymała od marszałka województwa podlaskiego Janusza Krzyżewskiego dyplom gratulacyjny z okazji jubileuszu 40-lecia pracy zawodowej w tym 30-lecia pracy w Filharmonii. 

Wrota Podlasia 9 września 2005 

9 września 2005 - Gloria Artis


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI