8 października - Sejny agorą pogranicza
Nowy tydzień rozpoczną ważne wydarzenia o znaczeniu międzynarodowym. Sejny staną się tego dnia agorą pogranicza - centrum, wokół którego będzie się toczyło życie polityczne, kulturalne oraz handlowe regionu.
8 października 2018 to dzień spod znaku wydarzeń o znaczeniu międzynarodowym. Warto współuczestniczyć w tych niecodziennych spotkaniach.
Przedpołudnie
W Białej Synagodze w Sejnach odbędzie się współorganizowane przez Pogranicze spotkanie zamykające współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych projekt "Budowa relacji społecznych, gospodarczych, kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych mieszkańców stref przygranicznych Polski i Litwy". Celem projektu jest m. in. przygotowanie strategii działania transgranicznego, polsko-litewskiego obszaru funkcjonalnego. W ramach diagnozowania potrzeb lokalnych społeczności przeprowadzono szerokie ankietowanie mieszkańców 7 polskich gmin i 3 litewskich rejonów wspólnego pogranicza. Dotychczas odbyło się 6 debat poświęconych podstawowym zagadnieniom, np. edukacji, ochronie środowiska czy komunikacji.
Poniedziałkowe spotkanie będzie ostatnim - podzielonym na dwie części:
- godzina 10.00 - Dyskusję na temat transgranicznej współpracy kulturalnej poprowadzi Krzysztof Czyżewski - animator kultury, poeta i eseista.
- podczas drugiej części konferencji uczestnicy podsumują zebraną wiedzę i doświadczenia oraz porozmawiają o najważniejszych punktach rodzącej się strategii rozwoju polsko-litewskiego pogranicza.
Organizatorzy spodziewają się wielu znamienitych gości, m. in. z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, litewskiej administracji rządowej, przedstawicieli władz samorządowych Polski i Litwy. Swoją obecność zapowiedziała Pani Urszula Doroszewska - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Litewskiej.
Po południu
O godzinie 16.00, w sejneńskim Ośrodku Kultury odbędzie się organizowany przez Burmistrza Miasta Sejny i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce Dialog Obywatelski o przyszłości Europy z udziałem Filipa Skawińskiego - Analityka Politycznego przedstawicielstwa KE w Polsce. Dialog obywatelski ma formę debat publicznych z politykami UE lub politykami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi. Struktura debat to pytania i odpowiedzi. Każdy może zadać pytanie, zgłosić swoje uwagi oraz wypowiedzieć się na temat wpływu unijnej polityki na codziennie życie. Można również podzielić się swoją wizją przyszłości Europy. Debaty odbywają się w różnych miastach w UE, udział w nich jest bezpłatny, a wiele z nich jest transmitowanych na żywo.