8 października 2005

Gimnazjum w Topoli Królewskiej wybrało na swojego patrona Czesława Miłosza. Krzysztof Czyżewski w imieniu Pogranicza skierował list do nauczycieli i uczniów szkoły. 


Wielce Szanowni Dyrekcjo i Grono Pedagogiczne! 
Drodzy Uczniowie i Rodzice! 

Wybór Czesława Miłosza na patrona Gimnazjum w Topoli Królewskiej to ogromna radość dla nas, ludzi pogranicza, dla których dziedzictwo wielokulturowej i tolerancyjnej Rzeczpospolitej pozostaje tradycją żywą. Oto bowiem otrzymujemy ważne świadectwo, że nauka również naszego Mistrza znajduje swój rezonans wśród młodego pokolenia i jego wychowawców. Czy może być znakomitszy sposób na kontynuowanie dzieła i postawy życiowej bliskiego nam człowieka, niż postawienie go za wzór dla młodzieży, niż wybranie go za przewodnika na ścieżce naszego intelektualnego i duchowego rozwoju? 

Życie i dzieło Czesława Miłosza to wielka XX-wieczna odyseja. Poeta, niczym nowożytny Odyseusz rzucany był przez los na różne lądy: krainy wydziedziczenia, którą nazywał Ziemią Ulro, krainy zniewolonego umysłu, nad zatokę bogactwa i próżności, w piekło wojny i w doliny władane przez fałszywych proroków nacjonalizmu i komunizmu. Żyjąc wiele lat poza ojczyzną, w innych krajach dostąpił najwyższych zaszczytów, dobrobytu i sławy. A jednak nieustannie walczył z przeznaczeniem o powrót, nie zapomniał skąd pochodzi i gdzie zostawił swoje serce. Mimo niezliczonych przeciwności życiowych zdołał powrócić do swojej Itaki, dochowując wierności mowie ojczystej, krajowi lat dzieciństwa, wierze swych przodków, etosowi tolerancji oraz pamięci historycznej. Geniusz poetycki pozwolił mu przetopić to doświadczenie w uniwersalne przesłanie o kondycji współczesnego człowieka. Odwaga i męstwo duchowe zadecydowały o tym, że nie zbłądził, nie uległ pokusom i złudom świata, nie zapomniał. 

Wierzymy głęboko, że Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej kształcić będzie młode pokolenie w duchu etosu tolerancji, wierności i duchowego męstwa, a więc tych cnót, którymi kierował się ich patron w swojej życiowej wędrówce. 

Z całego serca życzymy powodzenia we wspólnym dziele. Jesteście pod dobrą gwiazdą! 
Zapraszamy i uczniów i nauczycieli do Sejn, gdzie pod patronatem Czesława Miłosza powstaje Międzynarodowe Centrum Dialogu – będziemy wspólnie słowa przetapiać na działanie. 

W imieniu zespołu Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” 
i Fundacji Pogranicze 

Krzysztof Czyżewski 
Dyrektor 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI