8 listopada 2011 - Od Tijuany, przez Gazę do Bośni: przemyśleć granice w świecie 21 wieku

Krzysztof Czyżewski był gościem konferencji, na której artyści, akademicy i aktywiści kultury z Europy, Meksyku i Stanów Zjednoczonych zebrali się w Los Angeles - domu migrantów, uchodźców, i wypędzonych z różnych części świata - by podzielić się doświadczeniami w podejściu do problematyki pogranicz. W epoce zwiększonej militaryzacji granic, zadajemy sobie pytanie: jak je przedefiniować by stały sie strefami wzajemnej wymiany myśli, współistnienia i dialogu?


Program sfinansowano dzięki wsparciu Polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PROGRAM KONFERENCJI:

Biblioteka Centralna Audytorium im. Marka Tapera
Wtorek, 8 listopada 2011, 19:00
Od Tijuany, przez Gazę do Bośni: przemyśleć granice w świecie 21 wieku

Rozmowy z Krzysztofem Czyżewskim, Dorit Cypis, Marcosem Ramírezem ERRE, Joshem Kunem, Rubénem Martínezem, oraz Ofelią Zepeda.

W debatach udział wzięli:

Krzysztog Czyżewski dyrektor Ośrodka „Pogra­nicze – sztuk, kultur, narodów” i Fundacji Pogranicze w Sejnach.

Dorit Cipis jest artystką wizualną, laureatką licznych nagród oraz zawodową mediatorką. Wśród jej doświadczeń w tej materii znaleźć można między innymi pracę na rzecz forów Dialogu Publicznego. Jest członkinią-założycielką Mediatorów Bez Granic oraz przewodniczącą Inicjatywy na Rzecz Bliskiego Wschodu, zaangażowaną między innymi w rozwiązywanie konfliktu pomiędzy Palestyną i Izraelem.

Josh Kun jest wykładowcą na wydziale Komunikacji i Dziennikarstwa im. Annenberga, na USC, gdzie prowadzi również projekt związany z muzyką popularną w Centrum im. Normana Leara. Jego praca badawcza skupia się na sztuce i polityce kulturalnych połączeń z akcentem na muzykę popularną, kulturę globalizacji, granicę USA-Meksyk oraz historię muzyki Żydowsko-Amerykańskiej. Jest autorem kilkunastu książek, wśród których znajduje się Autopia: Muzyka, Rasa i Ameryka. Rubén Martínez to pisarz, nauczyciel i artysta-performer. Jest autorem trylogii o imigracji i globalizacji: Druga Strona: Notatki z Nowego L.A., Mexico City i Stron Dalszych; Przechodząc: Meksykańska Rodzina na Szlaku Migrantów, oraz Nowi Amerykanie: Siedem Rodzin w podróży do Innego Kraju. Wykłada na wydziale Literatury i Pisarstwa im. Fletchera Jonesa na Uniwersytecie Loyola Marymount.

Dr. Ofelia Zepeda jest pochodzącą z plemienia Tohono O'odham, urodzoną w Stanfield w Arizonie Indianką Północnoamerykańską. Profesor zwyczajna na ketedrze Lingwistyki Uniwersytetu Arizony, gdzie pracuje nad językiem O'odham i problemami językowymi. Dr. Zapeda jest również poetką, tworzącą zarówno po Angielsku, jak i w O'odham. Jest również autorką trzech książek o poezji. W czasie swojej długiej kariery zawsze silnie popierała promocję edukacji wśród Indian Północnoamerykańskich, oraz edukatorów pracujących w tych dziedzinach.

Marcos Ramírez ERRE urodził sie w 1961 roku w Tijuanie, w Meksyku i jest uważany za jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów regionu, oraz bardzo szanowanego twórcę w rozwijającym się środowisku twórczym Tijuany. Tworzy duże instalacje w otwartej przestrzeni, zrodzone przez polityczną i społeczną świadomość, i próbę wyjaśnienia czym jest dialog ponad granicami. Jego prace indywidualne pokazywane były zarówno w Maksyku, jak i w Stanach Zjednoczonych, a prace tworzone wspólnie z innymi artystami - na całym świecie. W 2007 roku otrzymał nagrodę Związku Artystów Amerykańskich oraz grant, ufundowany przez Fondo Nacional para la Cultura y las Artes z Meksyku.

Fotografia, która towarzyszy głównemu wydarzeniu zrobiona została przy siatce odzielającej granicę USA-Meksyk w Tijuanie, i jest autorstwa Guillermo Buelny.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI