8 czerwca 2013 - Wykład "Tajemnice grodzisk jaćwieskich. Szurpiły i Osinki"
W ramach programu Pracowni Archeologicznej, działającej w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie 8 czerwca 2013 roku o godz. 16.00 w Dworze Miłosza (Sala Powrotu) odbył się wykład Marcina Engela i Cezarego Sobczaka pt: "Tajemnice grodzisk jaćwieskich. Szurpiły i Osinki"
Wykład poświęcony został problematyce grodzisk Suwalszczyzny, a w szczególności ośrodkom grodowym w Szurpiłach i Osinkach. Na wstępie wyjaśnione zostały różne definicje grodów i grodzisk. Następnie przybliżone były techniki, materiały i narzędzia stosowane przy budowie grodów. Kolejną poruszaną kwestią były elementy składowe wczesnośredniowiecznych grodów i ich funkcje na przykładach Szurpił i Osinek. Spróbowaliśmy także opowiedzieć kim byli ludzie zamieszkujący te grody, kogo się obawiali i przed kim się bronili. Na koniec przedstawione zostały koncepcje dotyczące upadku Jaćwingów i legendy związane z grodziskami.
Marcin Engel – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych, specjalista archeologii wczesnego średniowiecza ziem bałtyjskich. Kustosz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Od 1999 roku pracownik Działu Archeologii Bałtów PMA. Badacz ośrodków grodowych w Grodzisku, Konikowie i Szurpiłach i problematyki osadniczej Jaćwieży i Prus.
Cezary Sobczak – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, magister archeologii, specjalista od nowoczesnych metod badawczych w archeologii ziem bałtyjskich. Adiunkt Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Od 2008 roku pracownik Działu Archeologii Bałtów PMA. Badacz ośrodków grodowych Suwalszczyzny i problematyki systemów obronnych.