7 września 2008

Uroczystość przywrócenia dzwonu - Bela Reczka, w ramach projektu Gra szklanych paciorków.


Długo oczekiwana uroczystość odsłonięcia dzwonu w miejscowości Bela Reczka w Bułgarii odbyła się dnia 7 września 2008. Zgromadziła lokalną ludność wokół historii o zaginionym dzwonie, który teraz został duchowo i materialnie przywrócony na miejsce. Wydarzenie to miało miejsce w południowo zachodniej Bułgarii, we wsi Gorna Bela Reczka, gdzie mieszka około 80 mieszkańców i ponad 100 kóz i owiec. W najbliższej okolicy wznosi się wzgórze Koznica, u podnóża którego leży stare miasteczko uzdrowiskowe Varszec. Od 2004 roku fundacja Nowa Kultura z Sofii wspólnie z mieszkańcami wsi organizuje Festiwal Koziego Mleka, który roku odbywa się 24 maja, kiedy Gorna Bela Reczka obchodzi swój sabor – co oznacza w tradycji bułgarskiej święto specjalnie i osobno traktowane dla każdej miejscowości. 

Odnowienie dzwonu we wsi Bela Reczka jest częścią programu Fundacji Pogranicze Gra Szklanych Paciorków, który realizowany jest w okresie jesień 2007 – jesień 2009. Jego celem jest wypracowanie nowych form pracy interkulturowej, rozumianej jako rzemiosło “budowniczych mostów”, stworzenie laboratoriów dla rozwoju i praktykowania tego rzemiosła, a także sieci ich współpracy i promieniowania tworzącej zalążek europejskiej prowincji pedagogicznej. W zamierzeniu realizatorów projektu inicjuje on pewną długofalową działalność, która powinna być kontynuowana przez pogłębianie warsztatu i poszerzanie kręgu oddziaływania. Projekt jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystów “Pralnia”(Birmingham, Wielka Brytania) i Fundacją Nowa Kultura (Bela Reczka, Bułgaria). 

Otwarte Laboratorium w Belej Reczce zaplanowano na dwa spotkania, podczas Festiwalu Koziego Mleka (23-25 maja 2008 r.), drugim było Przywrócenie Dzwonu 7 września 2008 r. Cykl pracy i podsumowująca uroczystość była próbą zmierzenia się z historią kradzieży dzwonu przed 10 laty, utworzenia dźwiękowego pejzażu wsi, zaangażowaniem mieszkańców we wspólną pracę nad pamięcią miejsca. Kulminacją był proces wykucia dzwonu i umieszczenie go w pierwotnym miejscu. 
Historie skradzionych dzwonów są rzeczywistością codzienną w Bułgarii, bardzo często Cyganie są powodem wszystkiego złego i tak też było w tym wypadku. Do wspólnej pracy zostali zaproszeni okoliczni Romowie, w tym rodzina oskarżana o kradzież dzwonu. 

Więcej o projekcie "Nowej Kultury" (informacje w języku angielskim): http://novakultura.org/en/ 

7 września 2008 - Uroczystość odsłonięcia dzwonu w Bułgarii - Bela Reczka


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI