6-9 września 2012 - Z Krakowa do Sejn - warsztaty pamięci [FOTO]

Już po raz drugi, na zaproszenie Międzynarodowego Centrum Kultury, młodzież z Pracowni Kroniki Sejneńskich wystawi w Krakowie spektakl Kroniki Sejneńskie. W październiku 2011 roku spektakl został zaprezentowany w czasie 10. Spotkania Fundacji im. Anny Lindh.


Młodzież z Pracowni Kronik Sejneńskich w dniach 6 - 9 września 2012 roku na zaproszenie Międzynarodowego Centrum Kultury gościła w Krakowie.

W czasie swojego pobytu, 7 września, miała okazję spotkać się  z nauczycielami i uczniami krakowskich szkół w ramach spotkania  Z Krakowa do Sejn – warsztaty pamięci”.  Natomiast 8 września, na scenie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie pokazany został spektakl "Kroniki sejneńskie". W czasie pobytu młodzież zwiedziła także podziemia rynku w Krakowie oraz Muzeum Fabryka Schindlera na ulicy Lipowej 4.

PROGRAM

Piątek 7 września 2012

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie - sala konferencyjna „Pod Kruki”

godz. 11.00-12.00 - Prelekcja dla nauczycieli – doświadczenia w pracy nad „Kronikami sejneńskimi” - Bożena Szroeder

Podczas spotkania z panią Bożeną Szroeder, głównego opiekuna artystycznego młodzieży skupionej wokół Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach nauczyciele z krakowskich szkół będą mieli okazję poznać historię nowatorskiego projektu artystyczno-edukacyjnego zainicjowanego w 1999 roku. W trakcie spotkania zostaną przedstawione kompleksowe metody pracy z młodzieżą, która z pełnym zaangażowaniem tworzy od podstaw swój własny wkład w dziedzictwo miejsca w którym żyje – spektakl opowiadający o dziejach swojego miasta. Śledząc poszczególne etapy pracy nas „Kronikami sejneńskimi”, uczestnicy będą mieli okazję zaczerpnąć doświadczenia, wiedzy oraz metod, które z powodzeniem można wdrażać w codziennej pracy pedagogicznej z uczniem.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie - sala panoramiczna

godz. 12.00-15.00 - „Z Sejn do Krakowa - warsztaty pamięci”

Warsztaty przygotowane przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach skierowane są do młodzieży krakowskich gimnazjów i liceów. Warsztaty pamięci będą miały charakter parateatralny, młodzież sejneńska, na której udało się odkryć na nowo historię swojego miasta i opowiedzieć ją w formie spektaklu „Kroniki sejneńskie” podzieli się doświadczeniami z pracy nad odkrywaniem tożsamości swojej „małej ojczyzny” – wysłuchiwaniu i zbieraniu opowieści swoich przodków, tworzeniu scenariusza, scenografii, nauki tekstu i kreacji artystycznej. Sejny, podlaskie miasto, leżące w sąsiedztwie granicy Białoruskiej, Litewskiej i Rosyjskiej to specyficzna przestrzeń wielokulturowa, gdzie negatywnie utrwalone doświadczenia XX wiecznej historii udało się dzięki pracy Ośrodka Pogranicze odczarować i przewartościować. Warsztaty mają na celu udzielenie odpowiedzi na pytanie: jak w twórczy sposób młodzi ludzie mogą uczynić z dziedzictwa kulturowego wartość dla swojego pokolenia?

Zajęcia wpisują się w działanie z zakresu edukacji kulturowej, projekt ma na celu kształtowanie pozytywnych postaw w odniesieniu do inności, oraz wzmocnieniu zakorzenienia we własnej rodzinie, miejscu, ojczyźnie i tradycji

Sobota 8 września 2012

Scena Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie

godz. 18.00 - spektakl „Kroniki sejnieńskie”

Miasteczko Sejny to wielokulturowy tygiel północnowschodniego pogranicza Polski. Mieszkają w nim Polacy, Litwini i Rosjanie-staroobrzędowcy, a przed II wojną światową żyli tu również Żydzi, Cyganie, Niemcy, Białorusini i Tatarzy. Historia XX wieku nie oszczędziła temu miejscu konfliktów, tragedii i sąsiedzkich wojen. W ich wyniku rozbiciu uległa wielokulturowa wspólnota tworząca ongiś bogatą i dynamiczną cywilizację. Spektakl „Kroniki sejneńskie” na nowo scalają ten świat z okruchów opowieści starców, legend, starych fotografii, modlitw, pieśni i pamięci współczesnych mieszkańców. Ośrodek Pogranicze trzynasty rok tworzy dzieło pamięci jakim są kroniki, wychowując już trzecie pokolenie młodzieży, włączonej w pracę nad rozwinięciem opowieści, która daje nowe imię ich miejscu zamieszkiwania tworząc współczesny mit pogranicza, w którym każdy jest u siebie w domu, niezależnie od różnic narodowych czy religijnych, i czuje się spadkobiercą całości wielokulturowego dziedzictwa.

Spektakl adresowany jest zarówno do młodzieży jak i dorosłych. Prezentowany był w różnych w wielu miastach Polski i w różnych krajach Europy (m. in. w Teatrze la MaMa w Nowym Jorku (2010) czy na Festiwalu Teatrów Społecznie zaangażowanych-ETC w Madrycie (2011). W Krakowie, spektakl zagości po raz drugi. W 2011 roku „Kroniki sejneńskie” zachwyciły i wzruszyły uczestników spotkania narodowych koordynatorów Fundacji im. Anny Lindh (22 października 2011 roku) duchowym młodzieży jest Bożena Schroeder, od początku jego istnienia współtworząca Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. Reżyserem, oraz opiekunem artystycznym i duchowym młodzieży jest Bożena Szroeder, od początku jego istnienia współtworząca Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”.

Organizacja:

  • Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
  • Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach

Więcej informacji: www.mck.krakow.pl/page/dla-nauczycieli

6-9 września 2012 - Z Krakowa do Sejn - warsztaty pamięci


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI