5 października 2012 - Teatr Wierszalin. Reportaż o końcu świata

5 października 2012 roku o godz. 18.00 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się spektakl Teatru Wierszalin z Supraśla pt.: Wierszalin. Reportaż o końcu świata.


Wierszalin. Reportaż o końcu świata

Premiera - Supraśl - 12 maja 2007

Obsada:

Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Ewelina Pietrowiak
Muzyka: Piotr Nazaruk
Występują: Katarzyna Siergiej, Paula Czarnecka, Katarzyna Grajlich, Dariusz Matys, Karol Smaczny, Rafał Gąsowski

Opis spektaklu:

Włodzimierz Pawluczuk - socjolog, antropolog i religioznawca, w słynnej książce z 1974 r. przedstawił fenomen Wierszalina. To zagubiona wioska na Białostocczyźnie, gdzie w latach trzydziestych minionego wieku grupa religijnych odstępców od prawosławia  pod wodzą proroka Ilii, zamierzała wybudować nową stolicę świata. Z tekstu Pawluczuka Piotr Tomaszuk wybrał głównie materiał źródłowy. Relacje zebrane od świadków, a niekiedy wprost od uczestników wydarzeń z tamtych lat, połączył w jeden fascynujący korowód. Krąży w nim sześcioro znakomitych wykonawców odtwarzających prostych chłopów z polsko-białoruskiego pogranicza.
          

"Wierszalin. Reportaż o końcu świata" to przedstawienie, w którym znajdziemy wszystkie cechy przedstawień supraskiego teatru. Znajdziemy w nim fragmenty tekstu powtarzane jak religijne inkantacje, śpiewane, przechodzące w krzyk, są też świetnie tworzone sceny zbiorowe.
           

Świat proroka Iljii ginie na naszych oczach wraz ze swoimi mieszkańcami. Ostatnia scena tego przedstawienia to symboliczne rozstrzelanie wyznawców Ilii, a zarazem egzorcyzm nad  światem, który w pogoni za świętością wypadł ze swoich kolein.

Nagrody:

Nagroda za najlepsze przedstawienie roku XIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Nagroda za muzykę XIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

I nagroda na III Festiwalu R@port Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, Gdynia 2008

Nagroda za reżyserię XIV Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek

Nagroda za scenografię XIV Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek

Wyróżnienie za muzykę XIV Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek

Nagroda za muzykę Międzynarodowego Festiwalu "Boska Komedia", Kraków 2008 


Biała Synagoga w Sejnach
5 paźdzernika 2012, godz. 18.00
Wstęp biletowany: 1 zł

Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.

Celem projektu jest promocja ciekawego repertuaru wśród środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury i ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne.

Inspiracją dla projektu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W tegorocznej edycji programu Teatr Polska weźmie udział 15 teatrów, które zaprezentują swoje przedstawienia 175 razy w 92 miejscowościach. Objazdy będą miały miejsce w okresie od lipca do grudnia 2012 roku.

Projekt realizowany w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego  „TEATR POLSKA” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl

     

 

5 pażdziernika 2012 - Teatr Wierszalin. Reportaż o końcu świata - Biała Synagoga


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI