5 marca 2005

Klasztor Kamedułów na warszawskich Bielanach. Spektakl Kroniki Sejneńskie i prezentacja projektu "Sejneńskie karty historyczne" zorganizowane przez Danutę Kuroń.


Kroniki warszawskie 
Felieton teatralny Romana Pawłowskiego, Gazeta Wyborcza, 2 marca 2005 

Gdybym nie spotkał przypadkiem w kawiarni Krzysztofa Czyżewskiego z ośrodka Pogranicze, nie wiedziałbym, że dzieci z Sejn będą w tę sobotę pokazywać w Warszawie u Kamedułów "Kroniki sejneńskie", nową wersję słynnego przedstawienia sprzed sześciu lat w reżyserii Bożeny Szroeder. Gazety milczały o tym wydarzeniu, telewizja nie poświęciła mu ani sekundy. A przecież oddałbym każdą stołeczną premierę, aby jeszcze raz zanurzyć się w poetyckiej aurze tego spektaklu. Kroniki sejneńskie to opowieść o historii wielokulturowego miasteczka nad wschodnią granicą, ale opowieść niezwykła, bo narratorami są w niej dzieci. Już drugie pokolenie sejneńskiej młodzieży uczestniczy w unikalnym projekcie "Pamięć starowieku", który ma uchronić przeszłość przed zapomnieniem i przekazać ją następnym pokoleniom. Dzieci same zbierały materiał do spektaklu, nagrywały relacje starych ludzi pamiętających czasy, kiedy w miasteczku modlono się w czterech językach: po litewsku, polsku, hebrajsku i w języku starocerkiewnym. Dzisiaj te opowieści przejęli ich młodsi bracia i siostry. 

Wieczór w podziemiach klasztoru Kamedułów zachowam między najważniejszymi doświadczeniami teatralnymi życia. Wyobraźcie sobie grupę nastolatków, którzy pochyleni nad makietą rodzinnego miasteczka, snują opowieść słowami swych dziadów i pradziadów. Jak wchodzą w role dawnych mieszkańców Sejn i opowiadają o pięknej Racheli, która zmarła na suchoty, o taborach cygańskich, które przeciągały przez miasteczko przed wojną, o gęsiach szmuglowanych przez granicę, o dziadach spod kościoła i o żydowskim dziecku ocalonym od śmierci. W podziemiach klasztoru na Bielanach rozbrzmiewa mowa litewska, polska, ruska, w powietrzu krzyżują się pieśni staroobrzędowców, chasydzkie zaśpiewy i polskie kołysanki. Krzywe domy z wypalanej gliny unoszą się w powietrzu na rękach dzieci, a może na modlitwach swych dawno zmarłych mieszkańców, jakby chciały przebić się przez sklepienie do nieba. 

Można nie wiem ile wygłosić pięknych przemówień o potrzebie tolerancji, o znaczeniu tradycji, o szacunku dla innych kultur, wiar i narodów. Ale to wszystko tylko słowa przy tym spektaklu, w którym materializuje się marzenie o Polsce wielokulturowej i tolerancyjnej. 

Danuta Kuroń, która zaprosiła na sejneńskie przedstawienie grupę dzieci z żoliborskiego ośrodka Gniazdo, mówiła, że takie spektakle powinny powstawać wszędzie, gdzie zachowała się lokalna tożsamość. Na Żoliborzu, Pradze, Targówku. Jeśli ktoś się odważy w tym gnającym donikąd mieście zbudować taki teatr, będę jego pierwszym i najwierniejszym widzem. Już dzisiaj proszę mi rezerwować krzesło


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI