4 marca 2003

Wizyta w "Pograniczu" Ewy Konczał z Fundacji Ashoka.

Wtorki Filmowe w Pograniczu
Lisbon story, reż. Wim Wenders, prod. niemiecko-portugalska, 1994 rok.


"Lisbon story", reż.: Wim Wenders 

scenariusz: Wim Wenders 
muzyka: Madradeus 
prod. niemiecko-portugalska, 1994 rok 
czas trawania: 100 min. 

Zaczęło się od zamówienia władz miejskich Lizbony i producenta Paula Branco. Wim Wenders, wieczny wędrowiec niemieckiego kina, otrzymał propozycję zrobienia filmu o mieście nad Tagiem. Przymusowa przerwa w produkcji filmu "Po tamtej stronie chmur" musiała wystarczyć. W niecałe pięć tygodni powstała "Lisbon Story", w niczym nie przypominająca zwyczajnych ekranowych folderów. Wenders, od dawna zafascynowany Lizboną (pokazywał ją wcześniej w "Stanie rzeczy" i "Aż na koniec świata"), myślał zrazu o filmie dokumentalnym. Już na planie zrodził się pomysł, by między autentyczne obrazy i dźwięki miasta wpleść skromnie zakrojoną, ale ważną intrygę. Bohaterem opowieści stał się filmowiec, realizator dźwięku Philip Winter, który przybywa do Lizbony z Hamburga na wezwanie reżysera Friedricha Monroe. Monroe zamierzał wrócić do czasów szlachetnej naiwności i świeżości dawnego kina, chciał nakręcić film niemy o Lizbonie, ale zdał sobie sprawę z nierealności pomysłu i prosił, by Winter rejestrował odgłosy życia miasta. Mimo że Monroe tajemniczo zniknął - Winter wyrusza na ulice ze swym mikrofonem. Szuka przyjaciela i zachwyca się urodą starych zakątków Lizbony. Czyta poezje Fernando Pessoi i fascynuje się osobowością Teresy Salgueiro, wokalistki znanego (także z występów w Polsce) zespołu Madredeus, który w swoim repertuarze wykorzystuje tradycje portugalskiej muzyki fado. Te ballady stały się jednym z głównych źródeł inspiracji Wendersa. Reżyser mówił, że pozwoliły mu odkryć Lizbonę, odsłoniły duszę miasta, które nie poddało się procesom alienacji, pozostało otwarte na świat i ludzi. Jedną z postaci opowieści jest Manoel de Oliveira, weteran kina portugalskiego, realizujący filmy od blisko 70 lat. 

Wenders powraca w filmie do różnych motywów kina i własnej twórczości. Wskrzesza postać reżysera Monroe ze "Stanu rzeczy" w wykonaniu Patricka Bauchaua. Powierza rolę dźwiękowca Rudigerowi Voglerowi, odtwórcy ról niespokojnych wędrowców z "Alicji w miastach", "Fałszywego ruchu" i "Z biegiem czasu". Jego film, nasycony ironią, inkrustowany humorem i wypełniony muzyką z kręgu fado, jest dokumentem, esejem, medytacją, ale i fikcją fabularną. Reżyser wsłuchuje się w duszę miasta i snuje refleksje na temat kina. Rozmyśla o funkcji zbanalizowanych przez media obrazów, które "już nie pokazują, lecz sprzedają", i o roli dźwięku, który potrafi przywracać obrazom pierwotną czystość i prawdomówność. "Lisbon Story" to film o paradoksach kina, o mieście i o kulturze Portugalii, a przecież także film o uczuciach wiążących ludzi, o solidarności, przyjaźni, nawet o miłości. 

Wacław Świeżyński, "Gazeta Wyborcza" 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI