4-6 kwietnia 2003 - Nowoczesność a wielokulturowość

Forum Pogranicza - międzynarodowe sympozjum pt. "Nowoczesność a wielokulturowość": Pomiędzy Sarajewem, Nowym Jorkiem a Jerozolimą.


Zwykło się mówić, że Sarajewo – miasto, w którym dokonano zabójstwa arcyksięcia Ferdynanda – dało początek XX stuleciu. Wielu uważa, że oblężenie Sarajewa u schyłku stulecia było jego końcem, ostatnią erupcją niszczycielskiego nacjonalizmu zrodzonego w Europie, który odchodzi w przeszłość. Dlaczego więc na progu nowej ery powracamy do Sarajewa, nie pozwalając, aby odeszło zapomniane i zamknięte w XX wieku jak w puszce Pandory? To miasto zawdzięcza swoje imię i rozkwit wielokulturowości, twórczemu współistnieniu różnych religii i narodowości, które stalo się jego naturą i mitem. A jednocześnie to tu znalazły swą arenę najbardziej spektakularne klęski tego mitu.

Wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej nastał czas budowania na tkance wielokulturowych społeczeństw nowych, etnocentrycznie zorientowanych państw, dających pożywkę nacjonalizmowi. Oblężone i zabijane Sarajewo schyłku stulecia to nie tylko tragedia rozpadu wielonarodowej Jugosławii, ale także niemoc Europy, która nie potrafiła ani zrozumieć w pełni ani obronić miasta, które w demokratycznych wyborach opowiedziało się za wspólnym państwem dla różnych narodów i religii. O losie Sarajewa nie pozwala nam dzisiaj zapomnieć dramat innych wielokulturowych miast, którym rozpoczęło się nowe stulecie, dramat Jerozolimy i Nowego Jorku. 

W refleksji nad mijającym stuleciem dużo uwagi poświęcaliśmy zbrodniom i tragediom spowodowanym skrajnymi postaciami nacjonalizmu. Zbyt mało jednak zajmowaliśmy się klęskami wielokulturowości w naszym kręgu cywilizacyjnym. Przecież triumf nacjonalizmu w dużej mierze spowodowany był nie jego własną siłą, lecz słabością alternatywnej wobec niego koncepcji wielokulturowości. Jakie były przyczyny tej słabości? Czy jednocząca się obecnie Europa ma swoją koncepcję wielokulturowości? Czy propagowane tu i ówdzie „multi-kulti” jest propozycją na miarę wyzwań czasu? Jak wobec tego maję się rosnące w siłę tendencje powrotu do korzeni, do lokalnych tożsamości i regionalnych odrębności? Jakie są w tym względzie doświadczenia amerykańskie i czy dadzą się odnieść do kontekstu europejskiego? Co nowego do dyskursu o wielokulturowości wnosi proces globalizacji? Jakie zależności istnieją dzisiaj pomiędzy sytuacją Sarajewa, Jerozolimy i Nowego Jorku? Czy nowoczesność potrzebuje mitu wielokulturowości, a jeśli tak, to, jakiego? Z tymi pytaniami zwracamy się do uczestników Forum Pogranicza, którzy – jak każdego roku – przybędą do Sejn i Klasztoru Kamedulskiego nad jeziorem Wigry z różnych krajów europejskich, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z tradycją obradom forum towarzyszyć będą spotkania literackie i prezentacje artystyczne. W tym roku wydarzeniem towarzyszącym forum będzie spotkanie latającej kawiarni literackiej „Café Europa”, zatytułowane „Człowiek-Sarajewo” i poświęcone pamięci zmarłego niedawno wybitnego poety Izeta Sarajlicia. W spotkaniu wezmą udział pisarze i przyjaciele poety z Sarajewa, a także z innych pogranicznych rubieży świata.

Krzysztof Czyżewski
 
PROGRAM 
 
Piątek, 4 kwietnia
 
10:00 Uroczyste otwarcie (Biała Synagoga, Sejny)
10:30-13:00 Sarajewo - Nacjonalizm a wielokulturowość - dyskusja (Biała Synagoga, Sejny)
Tożsamość narodowa a procesy integracyjne. 
Wojna sąsiedzka, domowa a nowoczesne społeczeństwa wielokulturowe. Miasta i regiony spustoszone nienawiścią plemienną i religijną a koncept multi-kulti. 
Społeczeństwo otwarte a rzeczywistość post-totalitarna. 
Granica a nowoczesność.
15:00 Otwarcie wystawy "Sarajewo" (Galeria Papuciarnia, Sejny)
15:30-17:30 Sarajewo - Nacjonalizm a wielokulturowość - dyskusja, ciąg dalszy (Biała Synagoga, Sejny)
19:30 Kroniki Sejneńskie (Biała Synagoga, Sejny)
 
Sobota, 5 kwietnia
 
8:00 – 9:00 Śniadanie (Klasztor Wigierski)
10:00-13:00 Nowy Jork - Globalizacja a wielokulturowość – dyskusja (Biała Synagoga, Sejny) 
Globalizacja a zderzenie z Innym. 
Odrzucenie Innego czy jego zrozumienie? 
Jak budować most pomiędzy cywilizacjami?
15:00 Otwarcie wystawy fotografii Erwina Schenkelbacha "Jerozolima i Nowy Jork" (Biała Synagoga, Sejny)
15:30-17:30 Nowy Jork - Globalizacja a wielokulturowość - dyskusja, ciąg dalszy (Biała Synagoga, Sejny)
19:30 Café Europa "Izet Sarajlić - Człowiek Sarajewo" (Biała Synagoga, Sejny)
 
Niedziela, 6 kwietnia
 
10:00-13:00 Jerozolima - Religia a wielokulturowość - dyskusja (Klasztor Wigierski)
Na ile otwarte mogą być religie? 
Religijność a nowoczesność. 
Człowiek religijny – budowniczy mostów czy fundamentalista?
15:30-17:30 Jerozolima - Religia a wielokulturowość- dyskusja, ciąg dalszy (Klasztor Wigierski)
18:00 Koncert Shlomo Bara i "Habrera Hativit" (Biała Synagoga, Sejny)
20:00 Uroczyste zamknięcie (Sejny)
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI