Nowy Jork - Jerozolima. Fotografie Erwina Schenkelbacha

5 kwietnia 2003 w Białej Synagodze w Sejnach odbył sie wernisaż wystawy fotografii Erwina Schenkelbacha Nowy Jork - Jerozolima. Wystawa prezentowana była w ramach międzynarodowego sympozjum Nowoczesność a wielokulturowość: Pomiędzy Sarajewem, Nowym Jorkiem a Jerozolimą.


Erwin Schenkelbach urodził się w Drohobyczu w 1929 roku. Pamięta Bruno Schulza, który często odwiedzał jego rodziców. W świat magii ulotnych obrazów utrwalanych na fotograficznej kliszy wprowadził go ojciec. Wśród mistrzów, od których się uczył, są Giorgio de Chirico i Max Ernst.

Od 1963 roku żyje w Izraelu. Wystawa, poświęcona dwóm wielkim miastom - Nowemu Jorkowi i Jerozolimie, jest niezwykłą podróżą w czasie i przestrzeni. Jak zwykle mistrz Erwin opisuje świat w barwach czarnych i białych. Jest to świat jeszcze sprzed 11 września... Wielkość i piękno tych wszystkich obrazów polega, jak się zdaje, na sztuce zatrzymania w kadrze chwili, która jest wieczna, tego, co nieprzemijające, tajemnicze i wieczne, między Nowym Jorkiem a Jerozolimą... 

Sam Erwin jest postacią tajemniczą. Im dłużej go znam i doświadczam czasem trudnej przyjaźni, tym bardziej się przekonuję, że jest on nie z tego świata. Widzę Erwina wśród filozofów pustyni... Siedzi obok, poza ich kręgiem i przysłuchując się dyspucie tego świata, kreśli na piasku sobie jedynie czytelne znaki mądrej ironii. 

Erwin Schenkelbach... Wędrowiec z aparatem fotograficznym. Gdy robi zdjęcie, rzadko patrzy w obiektyw. Aparat trzyma ponad sobą, ale fotografuje umysłem, duszą, świadomością chwili. To w jego umyśle, w duszy i w tej świadomości wyświetlają się obrazy, znaki naszego przemijania, świadectwo wieczności. 

Janusz Makuch


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI