4-17 sierpnia 1993 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego na Międzynarodowym Obozie Młodzieży

Międzynarodowy obóz młodzieży z krajów Europy Środkowowschodniej w Borkach w Puszczy Knyszyńskiej – była na nim młodzież węgierska z Siedmiogrodu, młodzież rumuńska, młodzież litewska z Wilna oraz polska młodzież z Klasy Dziedzictwa Kulturowego. Każda z grup liczyła 15 osób. Opiekunami byli Małgorzata Sporek-Czyżewska, Wojciech Szroeder i Beata Wilgosiewicz.


Młodzież poszczególnych narodowości przedstawiała historię i kulturę swojego regionu, uczyła pieśni narodowych i tańców. Podczas obozu wykłady wygłosili: Andrzej Mencwel z Uniwersytetu Warszawskiego o wspólnych korzeniach kulturowych Europy Środkowowschodniej, Krzysztof Czyżewski o sytuacji Europy Środkowowschodniej po 1989 r. Janusz Byszewski prowadził warsztat plastyczny, poświęcony pojęciom domu w różnych kulturach i zjawisku destrukcji. Młodzież wzięła udział w zajęciach na temat integracji, rozwiązywania konfliktów i negocjacji prowadzonych przez pracowników Ośrodka Negocjacji i Rozwiązywania Konfliktów przy Uniwersytecie Warszawskim. Wzięła również udział w spotkaniach ze Stanisławem Stankiewiczem, redaktorem naczelnym pisma cygańskiego "Rrom p-o Drom", który mówił o kulturze i historii Romów oraz o stereotypowym stosunku do mniejszościach narodowych i z Andrzejem Maksimowiczem, burmistrzem Sejn, który przedstawił problemy, na jakie napotyka tutejszy samorząd lokalny.

Piesze wędrówki i wyjazdy do Tykocina (poznawanie kultury polskiej i żydowskiej), Białegostoku i Hajnówki (spotkanie z duchownym prawosławnym i wykład o obecności prawosławia na ziemiach polskich) oraz Białowieży były okazją do zapoznania się z historią i kulturą regionu północno-wschodniej Polski.

Wydarzenie, jakim był obóz młodzieżowy, stało się okazją dla pracowni filmowej Ośrodka do wyprodukowania pierwszego filmu, nosił on tytuł Międzynarodowy Obóz Młodzieży.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI