4-13 stycznia 2006 - Świat Staroobrzędowców

"Staroobrzędowcy" - zajęcia z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Sejnach w ramach Programu Edukacji Regionalnej i projektu "Trzej Starcy".


Kontynuacją rozpoczętego w roku ubiegłym Programu Edukacji Regionalnej jest projekt "Trzej Starcy", którego pomysł zrodził się w ramach spotkań Akademii Nauczycieli. Jego nazwa wiąże sie z legendą o powstaniu Sejn. Oto w ślad za Trzema Starcami, o których legenda głosi, iż są założycielami Sejn, przybywają nowi osadnicy z różnych regionów - Rusini, Litwini i Mazowszanie. Odwołując się do tej tradycji, dzieci będą poznawać światy swoich najbliższych sąsiadów: Litwinów, Staroobrzędowców i Polaków a także dawnych mieszkańców Żydów i Cyganów.

W styczniu 2006 r. dzieci poznają świat Staroobrzędowców. Spotkania w Domu Pogranicza odbyły się w dniach 4, 5, 10, 11, 12, 13 stycznia 2006. Dzieci usłyszały o reformie Patriarchy Nikona i jej skutkach, o historii prześladowań Starowierców, ich długiej wędrówce przez świat i przybyciu do Polski. Poznały miejscowości w których powstały wsie Starowierców. Poznały rolę religii w życiu wyznawców, znaczenie ważnych przedmiotów w kulcie jak księga religijna, krzyż, świeca, ikona, lestowka, poznały również role nastawnika w molennie i jak przebiega nabożeństwo. Usłyszały o różnicach między staroobrzędowiem a prawosławiem ponikonowskim. Dowiedziały się także o życiu codziennym, tradycji, kulturze, zwyczajach Rosjan Staroobrzędowców ( słuchały między innymi pieśni śpiewanych w molennie a także rosyjskich, ludowych pieśni śpiewanych przez zespół "Riabina" z Gabowych Grądów). Część praktyczna obejmowała zajęcia plastyczne. Poświęcone były one ikonie. Z ajęcia poprzedzone były wprowadzeniem dzieci w świat świętego obrazu - ikony (rola i miejsce ikony w życiu Staroobrzędowców, kanon pisania ikon, symbolika, wizerunki najczęściej przedstawiane na ikonach, proces powstawania ikony). Dzieci na specjalnych deseczkach malowały ikony posługując się specjalnym wzornikiem (podlinnik). Powstały ikony przedstawiające wizerunek Chrystusa, Matkę Bożą - Hodigitrie oraz św. Mikołaja. 

Zajęciom towarzyszyła poza muzyką i pieśniami wystawa fotografii przedstawiająca życie Rosjan Staroobrzędowców na Suwalszczyźnie.

4-16 stycznia 2006 - Świat Staroobrzędowców


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI