3 listopada 2001 - Zaduszki w Białej Synagodze

O godz. 17:00 rozpoczęły się "Zaduszki w Białej Synagodze" - wieczór wspomnień poświęcony dawnym Sejnom i postaciom ważnym dla życia miasta. W spotkaniu uczestniczyli obecni i dawni mieszkańcy Sejn. W programie była też projekcja filmu Ryszarda Wójcika pt. "Sejneńskie barwy" z 1966 roku. O godz. 21:00 miał miejsce koncert zespołu Poza Ciszą 


Artykuły prasowe: 

Sejneńskie wspominki  

Ośrodek "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" zorganizował w sobotę spotkanie zaduszkowe poświęcone wspominaniu starych Sejn. Do Białej Synagogi zaproszono mieszkańców miasta oraz osoby, które mają tu swoje korzenie. 

Podobne spotkania odbywają się od 1991 roku, czyli od chwili powstania Ośrodka. Jednak po raz pierwszy zaduszki w synagodze przyjęły formę rozmowy wspomnieniowej. Pomysłodawcami tego projektu była miejscowa młodzież, która walnie przyczyniła się do wydania "Kronik Sejneńskich". To właśnie przy okazji prezentacji tej pozycji zrodził się pomysł zaproszenia ludzi – żyjących świadków historii. 

– Chodziło nam o spotkanie przy stole, opowieści, wspomnienia nieżyjących już, najwybitniejszych mieszkańców Sejn i historii tego miasta, stworzenie miejsca, gdzie przekazy pokoleniowe mogą się dokonać – mówi Krzysztof Czyżewski, prezes Ośrodka "Pogranicze – sztuk kultur, narodów". 

Istotnym akcentem sobotniego spotkania była rozmowa na temat powstania sejneńskiego z 1919 roku. Tragiczne wydarzenia wspominali zarówno Litwini, jak i Polacy. (wnaz) 

"Gazeta Współczesna" 5.11.2001 

Zaduszki w "Pograniczu", "Okolica" 23.11.2001 
Zaduszki, "Przegląd Sejneński" nr 11/2001 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI