31 lipca 2011 - Camera Pro Classica

Cykl koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu wybitnie utalentowanych młodych muzyków. W „Pograniczu” powstały dotychczas konstelacje muzyki klezmerskiej – Sejneńska Orkiestra Klezmerska, jazzowej – Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa oraz hip hopowej – Muzyka Miejsca. CPC inicjuje i uzupełnia sejneńską gamę muzyczną o brakujące ogniwo – nową przestrzeń dla muzyki klasycznej w Białej Synagodze. Letnie koncerty to początek długofalowego programu inicjującego mieszkańców i publiczność przyjezdną w świat muzyki poważnej, w często mało znaną i rzadko grywaną literaturę klasyczną. Przede wszystkim jednak celem programu jest stworzenie miejsca, którego we współczesnym świecie coraz bardziej brakuje, sejneńskiej camery – miejsca twórczych inspiracji, gdzie młodzi muzycy mogą oddawać się swojej pasji pro classica – muzyce, którą z ogromnym sercem chcą poznawać i praktykować.


PROGRAM:

 
Niccolo Paganini - kaprys h-moll op.1 nr.2
Henryk Wieniawski - kaprys ,,Prelude" op.10 nr.6
Jan Sebastian Bach - Adagio i Fuga z I sonaty na skrzypce solo g-moll
Nathan Milstein - ,,Paganiniana"
 
Maciej Burdzy - skrzypce solo
 
 
Joseph Achron - Hebrew Lullaby op.35 nr.2 (opracowanie - Pani Profesor Maria Sterczyńska)
Claude Debussy - Romance (opracowanie - Pani Profesor Maria Sterczyńska)
Piotr Ilicz Czajkowski - Pieśń bez słów F-dur op.2 nr.3 (opracowanie - zespół)
 
Maciej Burdzy - skrzypce
Katarzyna Stasiewicz - wiolonczela
prof. Maria Sterczyńska - fortepian
 
 
Johannes Brahms - Sonata e-moll op.38
 
Allegro non troppo
Allegretto quasi Menuetto
Allegro
 
Katarzyna Stasiewicz - wiolonczela
prof. Maria Sterczyńska - fortepian
 
WYKONAWCY:
 
Maria Sterczyńska
urodziła się w Nysie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat. Ukończyła PSM Ist w Nysie i PSM II st w Opolu (oba dyplomy z wyróżnieniem). W 1981r.ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Cz. Stańczyka i klasie kameralistykifortepianowej prof. U.Bożek-Musialskiej.W latach 1981-84 była pracownikiem macierzystej uczelni. Do 1984r.występowała jako solistka i kameralistka.Po 11 latach przerwy,poświęconej wychowaniu dzieci,wróciła do aktywności zawodowej i od 1995r.pracuje w ZPSM nr1 i w UMFC w Warszawie.Współpracowała lub współpracuje jako akompaniator zprof.prof. A. Orkiszem, T. Strahlem, P. Hausenplasem, M. Flaksmanem, P. Głombikiem, S. Firlejem, A. Wróblem, P. Reichertem, S. Kamasą. Uczestniczyła jako akompaniator w wielu konkursach krajowych i zagranicznych (m.in. Liezen, Varpalota, Konkurs Czajkowskiego w Moskwie) towarzysząc ok.30 laureatom i wielokrotnie uzyskując nagrody indywidualne. Prowadzi też klasę kameralistyki fortepianowej w ZPSM nr1 w Warszawie i ma w swoim dorobku pedagogicznym wielu laureatów konkursów kameralnych (Wrocław, Oleśnica, Drozdowo, Sochaczew, Warszawa i in.).W 2005r. pełniła funkcję official pianist na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Posiada wiele nagród za działalność pedagogiczną, m.in. nagrodę Ministra Kultury i Medal Zasłużony dla Kultury Polskiej. Prowadzi aktywną działalność koncertową.
 
Katarzyna Stasiewicz
jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie wiolonczeli prof. Tomasza Strahla. Jest laureatką wyróżnienia na XV Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej (Bydgoszcz 2010). Odbywała liczne kursy u czołowych polskich wiolonczelistów (Kazimierz Michalik, Andrzej Bauer, Tomasz Strahl). W latach 2006-2009 współpracowała z warszawską Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza przy tworzeniu spektaklu "Mp3". Wiolonczelistka prowadzi aktywną działalność kameralistyczną oraz koncertową (koncerty m. in. we Włoszech, Danii, Kanadzie).
 
Maciej Burdzy
Urodzony w 1990 roku w Warszawie. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, w 7 roku życia podjął naukę gry na skrzypcach. W roku 2002 ukończył z wyróżnieniem podstawową szkołę muzyczną im. K. Szymanowskiego w klasie prof. Aurelii Liwanowskiej-Lisieckiej. W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem szkołę muzyczną II st. Im. J. Elsnera w Warszawie., Z orkiestrą szkolną, także jako koncertmistrz i solista, występował m.in.: w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. W 2007 roku otrzymał stypendium naukowe Centrum Edukacji Artystycznej z wyróżniające wyniki w nauce. W roku 2008 wziął udział w IV Polsko – Rosyjskim Festiwalu Muzyki Klasycznej „Młodzieżowa Akademia Muzyki” w Moskwie, gdzie występował jako solista z towarzyszeniem Moskiewskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Leonida Nikołajewa. W 2010 roku został półfinalistą 2. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu. Został zakwalifikowany do XIV Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wielokrotnie występował solo i w różnorakich zespołach w ramach koncertów Katedry Instrumentów Smyczkowych oraz Katedry Kameralistyki Fortepianowej w Sali Koncertowej UMFC, salach im. H. Melcera, K. Szymanowskiego. Wraz z kwartetem wystąpił na Konferencji Rektorów Europejskiego Stowarzyszenia Wyższych Uczelni Muzycznych. Kilkukrotnie brał udział w koncertach charytatywnych w UMFC i poza nim. Na przestrzeni lat brał udział w wielu kursach mistrzowskich u takich profesorów jak: Bartłomiej Nizioł, Anna Wódka-Janikowska, Roland Baldini, Yuri Volguin, Robert Kabara, Xiaoming Wang, Ryszard Duź (kursy kameralne). Jako członek, koncertmistrz i solista orkiestry PSM im J.Elsnera występował w Studiu Koncertowym Polskiego Radia oraz Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Na podstawie przesłuchań został koncertmistrzem orkiestry Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie w 2006 r. Interesuje go nie tylko muzyka – posiada licencję pilota paralotni, patent żeglarski, studiował na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

31 lipca 2011 - Camera Pro Classica


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI