2 marca 2004

Pobyt Krzysztofa Czyżewskiego i Bożeny Szroeder w Szczecinie na zaproszenie Michała Kaweckiego - gospodarza "Zamkowych Spotkań z psychologią i sztuką". 


godz. 11.00 - dyskusja w Zamku Książąt Pomorskich z liderami organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji ze Szczecina i okolic na temat: "Czy Szczecinowi potrzebny jest Dom Pogranicza". 
godz. 14.00 - wykład dla nauczycieli z Kolegium Nauczycielskiego: "Anioły Sejneńskie - o pracy z dziećmi z wielokulturowych środowisk". 
godz. 17.00 - "Odwaga przekraczania granic" - prezentacja pracy Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w ramach "Zamkowych Spotkań z psychologią i sztuką". Spotkaniu towarzyszył minirecital fortepianowy w wykonaniu Rafała Kowalczyka - ucznia Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie. Fragmenty "Ścieżki pogranicza" Krzysztofa Czyżewskiego czytał Sławomir Kołakowski - aktor Teatru Polskiego w Szczecinie. 

Wtorki filmowe w Pograniczu 
Szklane Serce, reż. Werner Herzog, prod. niemiecka, 1976 rok 
DOM POGRANICZA, godz. 17:00 

Reżyseria: Werner Herzog, Produkcja niemiecka, 1976 rok

Oto Werner Herzog wizjoner. Posępny i trudny, choć przy tym wściekle piękny. Ta historia to jakby sędziwy bawarski folklor (Herzog, syn Jugosłowianki i "niemieckiego kloszarda", wychował się w Bawarii). 

Majster, który opracował recepturę na rubinowe szkło, umiera nie przekazawszy nikomu swej tajemnicy. Młody właściciel huty szkła szuka jej w rzeczach zmarłego. Na próżno. W końcu wzywa pasterza Hiasa (Josef Bierbichler) "widzącego" przyszłość. Ten nie odkrywa sekretu receptury, ale przepowiada rzeczy straszne, z których najstraszniejszy nie jest wcale pożar huty... 

"Szklane serce" to film o zbiorowym szaleństwie, o samozniszczeniu, o samotności proroka padającego ofiarą własnej przepowiedni. Herzog kręcił go charakterystycznymi dla siebie sposobami. Aktorów na planie wprowadził w stan hipnozy. "Chciałem uzyskać złudzenie przepływania postaci, ruchów powolnych - mówił - uchwycić sztywność pewnych zachowań kulturowych, ukazać atmosferę objawienia, prawdę". Wielu ważnych zdarzeń w ogóle nam nie pokazuje, lecz tylko informuje o nich. Kamera rusza się rzadko, a jeśli już, to panoramuje postaci zastygłe w malarskich pozach. Cóż, Herzog nie ukrywa, że kadry komponowano z albumem obrazów de la Toura w ręku. Światło naśladuje tu Rembrandta. Raz Herzog na długo zastyga w ciszy, innym razem serwuje nam muzykę "opisującą koniec świata". 

Odkrywanie sensów tej hermetycznej opowieści to temat na rozprawę, a nie na krótką notę - zresztą owa rozprawa niejednego mogłaby wyprowadzić na intelektualne manowce, mieć ten sam skutek, co podróż na kres świata z finału filmu Herzoga. Mnie zostają z Herzoga nie starannie uporządkowane myśli, ale poszarpane wrażenia - mężczyzna tańczący w gospodzie ze zwłokami przyjaciela, upiorny śmiech starca od 12 lat nie schodzącego z fotela. I jeszcze jedno, w czym Herzog niewielu ma w światowym kinie konkurentów: oglądanie natury. Pracując nad "Szklanym sercem" odwiedził różne kraje i kontynenty. Ekranowy efekt - obraz mgły sunącej nad lasem, wodospadu, chmur nad górami - jest zaiste wspaniały. 
Jacek Szczerba "Gazeta Wyborcza" 23-05-2001 [http://serwisy.gazeta.pl/film/1,22535,278526.html] 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI