2 grudnia 2011 - Krzysztof Czyżewski gościem konferencji "Pogranicze - strefa wielkich herezji?"

Krzysztof Czyżewski był jednym z głównych prelegentów na ostatniej dyskusji panelowej w ramach projektu "Lekcje Milosza dla Ukrainy".


Trzecidyskusja panelowa "Pogranicze - strefa wielkich herezji?" w ramach międzynarodowego projektu "Lekcje Milosza dla Ukrainy" odbyła się 2 grudnia 2011 o 15.30 w Narodowym Uniwersytecie Charkowskim im. Wasyla Karazina (pl. Svobody, 4, "Duża Chemiczna" sala lekcyjna)

Główni prelegenci: Krzysztof Czyżewski (Polska), Mykoła Riabczuk (Ukraina), Serhij Żadan (Ukraina).
Moderator: Jarosław Hrytsak (Ukraina).

Uczestnicy debaty omówili rolę pogranicza w tworzeniu nowej tożsamości i roli intelektualistów, takich jak Czesław Miłosz, urodzonych w wielokulturowych regionach, ale zrealizowanych twórczo głównie w centrach metropolitalnych. W jakim stopniu model ten jest uniwersalny, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Ukraina jest klasycznym przykładem pogranicza? Specyficzny wymiar tej debacie może nadawac fakt, że odbyła się w Charkowie, w pobliżu granicy z Rosją, mieście, które jest dziś symbolem zdrady interesów narodowych Ukrainy w takim samym stopniu jak w przypadku Europy Środkowo-Wschodniej Jałta. Dyskusja odbyła się 2 grudnia 2011 r. na Uniwersytecie Charkowskim. Podczas spotkania odbyła się także promocja wybóru esejów Miłosza, który ukazał się nakładem Akademii Kijowo-Mohilańskiej pt. "Wielkie księstwo literatury".
 
Pierwsze spotkanie z cyklu "Lekcje Miłosza dla Ukrainy", zatytułowane "Dialogi cywilizacji", miało miejsce podczas Forum Wydawców we Lwowie we wrześniu br. Udział wzięli w nim m.in.: Slavoj Žižek, Wiktor Pielewin, Anne Appelbaum, Timothy Snyder, Andrzej Mencwel, Myrosław Marynowycz, Adam Michnik, Oksana Zabużko, Timothy Garthon Ash.

 

Projekt prowadzi organizacja pozarządowa "Forum Wydawców" (www.bookforum.ua), Lwow przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (www.mkidn.gov.pl), Instytutu Polskiego w Kijowie (www.polinst.kiev.ua) oraz Instytutu Książki w Krakowie (www.instytutksiazki.pl)


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI