29 stycznia 2019 - odszedł Zdravko Grebo

Krzysztof Czyżewski wspomina profesora 


W nocy odszedł Zdravko Grebo. Uosabiał ducha dialogu i otwartości Bośni i Hercegowiny. Mostarac, który stał się Sarajliją, czyli urodzony w Mostarze mieszkaniec Sarajewa. Przede wszystkim jednak obywatel czarsziji, który prawa człowieka stawiał ponad podziałami narodowymi i wszystkimi innymi. Lubił powtarzać, że faszyzm zawsze rodzi się ze zwalczania komunizmu. W Sarajewie mówi się dzisiaj, że bez niego BiH byłaby społeczną pustynią. Akademik od zawsze zaangażowany w działalność społeczną, w tworzenie mediów i organizacji obywatelskich. Wojna w byłej Jugosławii niczego tu nie zmieniła, wręcz przeciwnie. Po raz pierwszy spotkałem go w Tuzli. Towarzysząc Tadeuszowi Mazowieckiemu, razem z Timothy G. Ashem i Kostkiem Gebertem dotarliśmy tam samochodami opancerzonymi od południa, przez przejście graniczne Metković i Mostar. Zdravko na to spotkanie przedarł się z oblężonego Sarajewa, co graniczyło z cudem. Słynął z brawury i był już legendą anty-nacjonalistycznego podziemia, szefem miejscowej Fundacji Otwartego Społeczeństwa. A jednocześnie był ostatnim, który chciał uchodzić za bohatera. W tym profesorze prawa międzynarodowego było coś ze szlachetnego ducha partyzantki, coś autentycznie odważnego i wolnościowego, co łączyło się z naturalną skromnością i bezpretensjonalnością. Myślę, że to dzięki temu autorytet, który zdobył podczas wojny, towarzyszył mu również po niej i to pośród ludzi z bardzo różnych środowisk, co zdarza się niezwykle rzadko.
Zdravko Grebo tak samo był nieprzygotowany do tej wojny, jak Izet Sarajlić, poeta:
"Oto
już trzydziesty dzień wojny,

a my wciąż jeszcze
nie za bardzo umiemy
nienawidzić."

29.01.2019

28-30 października 2000 - Środkowoeuropejskie Forum Kultury z udziałem Zdravko Grebo

Filmy z Sarajewa w zbiorach CDKP


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI