29 maja 2013 - Spotkanie polskiej grupy Atlantydy Pogranicza w Krasnogrudzie
Drugie spotkanie plenarne polskiej grupy uczestników w ramach projektu Atlantyda Pogranicza miało miejsce 29-go maja 2013 roku w Krasnogrudzie.
Od samego początku projektu, uczestnicy zostali podzieleni w trzy grupy robocze: augustowską, sejneńską i suwalską. Każda grupa, pod kierownictwem nauczyciela – instruktora, pracowała przez miesiąc w swoim mieście, spotykając się raz w tygodniu i opracowując poszczególne tematy. Celem naszych warsztatów jest poznawanie wspólnego dziedzictwa kulturowego regionu, jak również jego krajobrazu. Naszym zamiarem jest stworzenie wspólnego szlaku kulturowego, od Sejn i Krasnogrudy przez Kedainiai i Czystie Prudy, do Kaliningradu, wraz z oznaczeniem miejsc i obiektów, ważnych kulturowo, opracowania przewodnika po polsku, litewsku, rosyjsku i angielsku oraz przygotowaną na bazie tego materiału wystawę „Atlantyda Pogranicza”.
Na dzisiejszym spotkaniu każda grupa szczegółowo przedstawiła rezultaty swoich kwerend. Augustowska grupa skupiła się wokół tradycji Staroobrzędowców na Suwałszczyznie, sejneńska grupa poszukiwała, badała i inwentaryzowała stare dwory i stare budownictwo w okolicach Sejn, a suwalska grupa zaczęła swoje badanie wielokulturowych Suwałk od Cmentarza który przechowuje pamięć i świadczy o obecności sześciu wyznań w dawnych Suwałkach.
Zebrane materiały będą uzupełniane i opracowywane na kolejnych zajęciach . Na bazie tych materiałów zostanie stworzony Przewodnik po szlaku kulturowym.