28 maja 2002 - Odyseja oraz Kroniki sejneńskie

Dwa spektakle w Białej Synagodze w Sejnach: 
Odyseja w wykonaniu Bruno de La Salla założyciela organizacji Centre de Litterature Orale (Centrum Literatury Oralnej), godz. 17.00 
Kroniki sejneńskie, godz. 19.00 


Centre de Litterature Orale (Centrum Literatury Oralnej) istnieje we Francji od 1981 roku. Obecnie siedziba Centrum znajduje się w Vendome (Region Centre, około 100 km od Paryża). 

Główne zadania jakie wyznacza sobie CLiO to promowanie i rozwijanie różnych form pracy artystycznej i badawczej nad kulturą oralną. Wśród najważniejszych form działalności ośrodka należy wskazać prace nad przygotowywaniem spektakli- opowieści, warsztaty prowadzone przez wybitnych praktyków opowiadania z całej Francji oraz działalność wydawniczą. 

W ośrodku mieści się także centrum dokumentacji (zawierające także bogaty zbiór materiałów audiowizualnch). Ciągle powiększane zbiory są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. 

CLiO prowadzi przez cały rok warsztaty, staże i seminaria dotyczące literatury oralnej. Jednym z ważniejszych realizowanych obecnie projektów jest Mondoral - tworzenie w Internecie sieci dotyczącej literatury oralnej.
 
Bruno de La Salle, założyciel CliO, jest opowiadaczem, badaczem, podróżnikiem, animatorem sztuki opowiadania we Francji. Inspiracji do swoich opowieści szukał w czasie wędrówek po Bliskim Wschodzie, Afryce, Australii, Indiach. Prace nad opowieścią - jako fenomenem kultury ustnej rozpoczął pod koniec lat 60. Droga artystycznego rozwoju prowadziła Bruno de La Salle'a od opowiadanie bajek (z próbą ponownego ich umieszczania w naturalnym kontekście ustności) do eposów i wielkich dzieł kultury europejskiej. Do najważniejszych zrealizowanych przez niego opowieści zaliczyć należy "Odyseję", "Opowieści o Królu Arturze", "Pieśń o Rolandzie", "Opowieści 1001 Nocy". W pracy nad opowieściami stosuje autorskie metody, które z jednej strony nawiązują do tradycyjnych technik opowiadania, a drugiej zaś czynią opowiadanie jedną ze sztuk współczesności, a nie jedynie "muzealną" rekonstrukcją archaicznych technik opowiadania. Bruno de La Salle jest także autorem książek poświęconym praktyce opowiadania we współczesności, zbiorów baśni i opowieści tradycyjnych, opowiedzianych na nowo. 

Zorganizowane przez niego w Grenoble w 1972 roku pierwsze warsztaty opowiadania były inspiracją dla wielu innych przedsięwzięć (m.in. projektu "Radość dzięki książkom" realizowanym w eksperymentalnej bibliotece dla młodzieży w Petit Clamart). W obecnej chwili ruch opowiadaczy we Francji jest bardzo silny; jest to uznany zawód, a opowiadacze prowadzą swoją pracę animacyjną i artystyczną na scenach, w szkołach, blibliotekach. Początki tego ruchu wyznacza jednak autorska droga Bruno de La Salle'a.
 
Więcej na stronie: http://www.clio.org

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI