28 czerwca 2000
W Białymstoku w miało miejsce uroczyste zakończenie Szkoły Pogranicza 1999/2000. O godz. 12.00 odbyła się koferencja prasowa, a po niej nastąpiło wręczenie certyfikatów ukończenia Szkoły.
Artykuły prasowe:
Maciej Chołodowski, Budowanie nowego dialogu, "Gazeta Wyborcza" (Białystok) 29.06.2000
Budowanie nowego dialogu. Szkoła Pogranicza
Od jesieni będzie restaurowany cmentarz żydowski w Białymstoku. Pracami mają zająć się wspólnie młodzi Polacy i Żydzi. To jeden z projektów Szkoły Pogranicza.
Wczoraj w Białymstoku wręczono certyfikaty – czyli dokumenty ukończenia Szkoły Pogranicza – 25 osobom spośród Polaków, Białorusinów i Litwinów, którzy brali udział w zajęciach. Odbywały się one w ramach szkolenia pod nazwą "Polska-Białoruś 1999/2000".
Od ponad pięciu lat Szkoła Pogranicza realizuje swoje programy w różnych częściach Europy Środkowowschodniej, od Sarajewa po Supraśl i Grodno. Organizatorem Szkoły jest Fundacja "Pogranicze" we współpracy z Ośrodkiem "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" (siedziba w Sejnach).
Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Białymstoku Krzysztof Czyżewski, prezes fundacji, zapewniał, że działania na obszarze wielonarodowego, wieloetnicznego i wielowyznaniowego pogranicza wymagają innego przygotowania, wiedzy i metod działania (zwłaszcza w sferze edukacji i kultury) ludzi zajmujących się tą problematyką.
Szkoła Pogranicza: lidera, pogranicza i animatora. Osoby uczestniczące w warsztatach, organizowanych pod hasłem "Lider", zdobywają umiejętność tworzenia projektów i pozyskiwania pieniędzy na ich realizację. Każdy z "uczniów" przygotowuje własny projekt, który jest warunkiem uzyskania certyfikatu. Na warsztatach można się zapoznać z sytuacją kulturową i historią poszczególnych pograniczy, a na warsztatach "Animator" prezentują się m.in. wielcy twórcy.
Szkoła Pogranicza finansowana jest z pieniędzy UE. Projekty dotyczą wielu kwestii. Jedną z nich jest pomysł odrestaurowania cmentarza żydowskiego w Białymstoku przez młodych Żydów i Polaków. Innym – stworzenie powszechnego, alternatywnego dla już istniejącego, uniwersytetu w regionie połockim. Z kolei np. w ramach projektu "Kamienica" została wykupiona kamienica w centrum Nowogródka. Ma tu działać Towarzystwo Filomatów.
– Wszystkie projekty łączy potrzeba rozpoczęcia nowego dialogu międzykulturowego i poszukiwanie dziedzictwa wielokulturowego – przekonywał Krzysztof Czyżewski.
W uroczystości wręczenia certyfikatów uczestnikom programu "Polska-Białoruś 1999/2000" wzięli udział m.in. marszałek podlaski Sławomir Zgrzywa oraz niektórzy z prowadzących warsztaty, w tym znany dramaturg i reżyser Tadeusz Słobodzianek, socjolog prof. Andrzej Sadowski i wybitny malarz białoruski, mieszkający w Waliłach, Leon Tarasewicz.
Maciej Chołodowski
"Gazeta Wyborcza" (Białystok) 29.06.2000